Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám radšej jedno z detí?

Zodpovedané
21. feb 2021

Dobrý deň,

mám dve dcérky, jednu takmer 3 ročnú a jednu 4 mesačnú. Staršia je vo veku kedy je s ňou ťažšia spolupráca, obdobie vzdoru v plnom prúde. Mladšia má viaceré zdravotné problémy. Nie sú veľmi vážne, ale často beháme po vyšetreniach.

Staršia sa určite zmenila odkedy sa narodila mladšia. Napriek tomu ju má veľmi rada, ja sa snažím staršej venovať koľko sa dá ale už psychicky viac nezvládam.

Už spomínané obdobie vzdoru neviem prekonať tak efektívne ako kedysi keď bola jedináčik. Muž tvrdí že som na ňu zlá ale pravdou je, že mám k jej náladám väčšiu toleranciu ako on.

Je mi ľúto, že ma na to takto upozorňuje, lebo robím všetko ako najlepšie viem.

Je naozaj možné, že som sa upäla na mladšiu, lebo ma potrebuje viac?

Ako zvládať toto obdobie kedy už fyzicky a ani psychicky nevládzem a pripadám si že ich nezvládam?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zvládať zabezpečovať potreby dvoch malých detí do 3 rokov je skutočne fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce. Preto pochopiteľne nie je vo Vašich silách odpovedať na ne tak, ako keď ste mali len jednu dcérku.

To však neznamená, že nedostávajú to, čo potrebujú. Ak sú Vaše reakcie viac podráždené či nerešpektujúce ide o signál pre Vás o tom, že potrebujete viac posilňovať vlastné psychické i fyzické sily. Ako? Keď cítite zvýšené napätie je potrebné ho začať uvoľňovať spôsobom, ktorý si užijú aj dievčatká (pustiť hudbu a zatancovať si s nimi, urobiť si lahodný čaj, umyť si tvár).

Denne si vyhraďte aspoň 2x 10 minút len pre seba. Nezabudnite delegovať starostlivosť o dievčatá aj manželovi. Zavolajte priateľke či inej blízkej osobe, ktorá vás vie vypočuť, porozumieť a podporiť. Môžete ísť na online prednášku o výchove (ponúkam mesačne niekoľko tém, ktoré by vás mohli zaujať a získali by ste inšpiráciu).

Čítajte inšpiratívne knihy, napríklad Ako prežiť rodičovstvo, láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom. Nezabudnite na váš partnerský vzťah, kde môžete získať veľa energie zo vzájomnej lásky a uistenia.

Nech sa vám darí.