Ako závažná je diagnóza defekt komorového septa perimembranózy?

Zodpovedané
15. aug 2020

Dobrý deň,

môj 6 týždňový synček má defekt komorového septa perimembranózy - juxtatrikuspidálny, reštrikčný FOA.

Od narodenia je sledovaný. Najskôr mu zistili šelest a následne na kardiológii stanovili túto diagnózu. Užíva Digoxin 2x denne 0,015 mg. Defekt je vo veľkosti 4 - 5 mm a je prekrývajúci sa s čipom TV.

Ako závažná je táto diagnóza?

Môže sa defekt sám uzavrieť?

Ďakujem

Dobrý deň.

perimembranózny defekt komorového septa je pomerne častá vrodená chyba srdca, zároveň patrí k tým jednoduchším.

Vo väčšine prípadov vyžaduje operačný/intervenčný zákrok.

Načasovanie operácie závisí od klinických príznakov u konkrétneho dieťaťa. Defekt sa môže uzavrieť aj spontánne a to buď čiastočne zmenšiť, alebo zriedkavejšie úplne uzavrieť.

Ak sa tak neudeje do cca 1 roka života, šanca na spontánny uzáver je malá.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/