Je pre novorodenca vyhovujúci nosič značky Rookie?

Zodpovedané
26. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom rastúceho ergonomického nosiča pre novorodeniatko, ktorý by sme mohli využiť aj dlhšie.

Bolo by skvelé, ak by bol pre oboch. Ja mám 160 cm a skôr útlejšiu postavu, manžel takmer 190 cm. Prevažne bábo budem nosievať ja. Taktiež chceme, aby spĺňal všetky kvalitatívne normy. Finančný limit nemáme.

V poslednej dobe ma na základe recenzií a vyhotovenia zaujal americký nosič Rookie (https://rookie-baby.com/?lang=en).

Je to dobrá voľba, alebo sa máme poobzerať skôr po niečom tradičnom?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

táto značka začala na mňa vyskakovať asi pred 2 týždňami, pravdepodobne spustili marketingovú kampaň na nové krajiny.

Nosič na pohľad vyzerá pekne, ako uvádzajú, získali aj ocenenie za dizajn. To sme získali aj my za náš Sestrice Carrier na Kid design award za produkt v roku 2018 ;)

Z praktickej stránky by mi na ňom chýbalo:

  • nastavenie šírky chrbtovej opierky pre malé dieťatko (obtáčajú ho okolo pásu, aby to zmenšili, ale dieťatko to bude tlačiť, rezať.
  • nastavenie výšky chrbtovej opierky - deti si radi vyberajú ruky von z nosiča v bdelom stave, keď sú už väčšie cca pol roka keď majú, vtedy znížite chrbtovú opierku (až pod lopatky), dieťatko si pohodlne vyberie ruky a má ich vonku.
  • nastavenie ramenných popruhov pri hlavičke dieťaťa - nosiče s takýmto nastavením sú variabilnejšie pre nižších a vysokých ľudí. Vysoký človek si nastaví na maximum a tým dostane vypolstrovanú časť ramenného popruhu viac na svoj chrbát a je to pohodlnejšie. Keď si predstavím, že 190 cm vysoký muž si dá Rookie nosič na seba a má si prekrížiť na chrbte ramenné popruhy, tak by asi už prekrižoval len čierne popruhy, ktoré dosť režú - tieto by mali byť mimo tela alebo aspoň by na nich nemala byť veľká váha. Aj na ich stránke - nosiče s prekrížením sa na žene prekrížili tam, kde už končilo polstrovanie. Pri tej drahšej verzii nosiča s ramennými popruhmi, ktoré sa spojili prackou - vysoký človek by mal pracku úplne hore na krku - z čoho bolieva šija, hlava, lebo tu je prevažná časť váhy dieťaťa. Je pohodlné, ak sa dá hrudná spona nastaviť do výšky spodnej časti lopatiek.

Takže za nás - dizajn nosiča je na úkor pohodlnosti pri nosení.
Trh s nosičmi sa aj u nás na Slovensku za posledné roky veľmi zmenil a kvalitatívne sa nosiče posunuli veľmi dopredu - prevedením, pohodlnosťou.
Najlepšou voľbou je skúsiť si nosič v predajni alebo cez požičovňu, či vám bude pohodlný a bábätku tiež.

Aby bol nosič ergonomický, musí mať - strih taký, že bude dostatočne široký, aby poskytoval oporu od jednej kolennej jamky po druhú v každom veku dieťaťa (rastúci nosič), látková alebo šatkovnová chrbtová opierka - nemôže byť vypolstrovaná, aby sa bábätko vedelo prirodzene zaguľatiť v nosiči. Potom na pohodlnosť vplývajú materiály, z ktorých je nosič vyrobený, výplne bedrového pásu, ramenných popruhov, tvar ramenných popruhov.

Najpohodlnejšie a najlepšie sa novorodencovi prispôsobí šatka. Tú viete uviazať tak, aby mu vždy bola dobrá a neobmedzovala ho, netlačila ho.

Máme k tomu spracovaný článok na blogu: https://www.sestrice.com/684-sk/patri-novoroden...

Potom sa už len treba pýtať samotných výrobcov, ak to nemajú uvedené na stránke, od akého reálneho veku je nosič dobrý. Častokrát uvádzajú od narodenia a pritom je od 2-3 mesiacov. Môžete sa pýtať na najužšie stiahnutie nosiča a na jeho najväčšiu šírku - to je údaj, ktorý si viete reálne porovnať (novorodenecký nosič by sa mal dať stiahnuť na cca 12-13 cm , rozmery bedrového pásu (min. a maximálne).

Kľudne nám napíšte, ak by ste chceli pomôcť s ďalším výberom.

Pekný deň ešte želáme,
za Sestrice
Barbora