O bábo sa snažíme viac ako rok, no nedarí sa nám. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
20. jan 2020

Dobrý deň,

s priateľom sa snažíme vyše roka o bábätko, no nedarí sa nám.

Spávame spolu 2 - 4x do týždňa aj počas plodných dní. Viem to podľa bolesti v podbrušku a veľmi silných výtokov.

Môže to byť aj tým, že som moc vlhká a neudrží sa tam semeno?

Mám ísť ku gynekologičke a objednať sa na vyšetrenia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri takto pravidelnom nechránenom pohlavnom styku ako popisujete sa sa neúspešná snaha viac ako jeden rok už berie ako sterilita, teda neplodnosť.

Je preto viac ako vhodné nestrácať ďalej čas a absolvovať základné vyšetrenia, ktoré by mohli napomôcť objasniť príčinu neúspechu. Prílišná vlhkosť so sterilitou nijak nesúvisí, pokiaľ výtok nie je patologický (bezfarebný, resp. belavý, bez zápachu atď.).

Odporúčam vám však rovno navštíviť kliniku asistovanej reprodukcie, kde už v rámci vstupnej konzultácie možno naplánovať potrebné odbery a vyšetrenia u vás aj u vášho partnera.

Samotná konzultácia nie je nijak záväzná a vždy sa snažíme postupovať od najjednoduchších metód liečby, ktoré ešte nie sú umelým oplodnením (ako je napríklad odsledovanie či vyvolanie ovulácie a naplánovanie pohlavného styku alebo inseminácia) až po samotnú hormonálnu stimuláciu spojenú s mimotelovým oplodnením.

V období plánovania tehotenstva, ako aj v gravidite samotnej ženám odporúčame užívanie kyseliny listovej, ktorá chráni budúci plod pred viacerými vrodenými vývojovými vadami, najmä nervovej sústavy, ale aj uropoetického či kardiologického systému.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková