Ako rozoznám kontrakcie od bežných bolestí?

Zodpovedané
26. apr 2022

Dobrý deň,

som v 37. týždni tehotenstva a mám zvláštne bolesti v podbrušku.

Ide o kontrakcie?

Ako rozoznám kontrakcie od bežných bolestí?

Ďakujem

Dobrý deň,

okolo 37. týždňa môžete pociťovať tzv. poslíčkov. Sú to prípravné kontrakcie, ktoré nemajú vplyv na otváranie pôrodných ciest. Sú nepravidelné a bývajú v podbrušku, v krížoch. Môžu byť celkom dosť bolestivé, ale po nejakom čase ustanú. Na zmiernenie zaberá teplo, nahriaty vankúšik, tepla sprcha cca 30 minút.

Oproti tomu pôrodné bolesti začínajú nepravidelne. Postupne sa intervaly mezi bolesťami skracujú a sú pravidelné. Intenzita sa zvyšuje. V začiatkoch je tiež dobrá teplá sprcha. Do pôrodnice sa odporúča ísť vtedy, keď sú kontrakcie každých 5 minút aspoň cca 2 hodiny.
Ak by vám odtiekla plodová voda, prípadne sa objavilo krvácanie, tak je vhodné ísť do pôrodnice hneď.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com