Ako sa vyrovnať s pohľadom na tehotné?

Zodpovedané
1. máj 2021

Dobrý deň,

som rada, že ste.

Málokto sa venuje nám ženám, ktoré si museli prejsť takouto traumou. Mám pocit, že je to stále tabu téma, aj keď je nás nespočetne veľa.
O našu dcérku sme prišli v 36. týždni, taktiež jej ešte v brušku prestalo biť srdiečko. Snažili sme sa viac ako 3 roky. Nakoniec sa nám to za pomoci IVF podarilo, tešili sme sa na našu rodinu, nový život, novú radosť v ňom. Mali sme všetko s obrovskou láskou pripravené, no sen sa nám rozpadol, celý svet sa nám zrútil. Bolo to pred takmer 5. mesiacmi.

Učíme sa s tým žiť a museli sme to prijať a naspäť sa zaradiť do života, keďže sa chceme pohnúť a stále veľmi túžime po rodine. Čas je liek, avšak stále to bude veľmi bolieť a vždy nám bude chýbať .

Bojujem však s pohľadom na tehotné, na rodiny, ktorým to tak jednoducho "ide" byť rodinou. Nie je to závisť, je to len moja stále nenaplnená túžba.
No trápi ma, že pri pohľade na tehotnú ma vždy pichne pri srdci.

Ako sa vyrovnať s pohľadom na tehotné?

Keďže chceme ísť onedlho do centra a skúsiť šťastie znova, rada by som sa toho pocitu zbavila, resp. sa s ním čo najviac vyrovnala, aj keď vôbec neviem, či to je možné. Snažím sa, no je to pre mňa náročné.

Na moje ďalšie tehotenstvo sa neskutočne teším (samozrejme, sú tam obavy to tejto skúsenosti a nie sú malé, no túžba po rodine je väčšia).

Bojím sa však, či mi je súdené byť mamou, keďže tak dlho sme sa snažili a nakoniec nám zomrela.

Ďakujem

Dobrý deň

ďakujem za vašu správu. Áno, cítim to podobne, a preto chcem prispieť k tomu, aby sa tabu okolo predčasného odchodu bábätiek začalo boriť.

Moc ma mrzí vaša strata. Bohužiaľ aj úmrtia v poslednom trimestri sa stávajú a pri asistovanom tehotenstve pravdepodobnosť problémov s koncom tehotenstva ešte trochu vzrastá.

Túžba po rodine je silná a ak ste sa naozaj a vedome rozhodla, že chcete darovať život, dušička vám súdená si k vám cestu nájde. Naozaj tomu verím. Niekedy to ale nie je hneď. Ja to vnímam tak, že nám život svojimi skúškami niečo hovorí a že keď chceme, môžeme tomu porozumieť. Pomáha mi čas od času sa zastaviť a premýšľať nad tým, prečo chcem bábätko. Ísť pod povrch a do hĺbky. Odkrývať tie pravé a čisté dôvody, ktoré pramení z hĺbky srdca. Keď si to uvedomím, cítim sa na ceste k bábätku zase o kus ďalej.

To, že vás trápi pohľad na tehotné, je pochopiteľné a po strate dieťatka normálne. Spýtajte sa sama seba, prečo po sebe chcete, aby vám to nevadilo?

Ubehlo päť mesiacov od doby, kedy ste stratila svoje milované dieťa. To naozaj nie je dlhá doba. Tak hlbokú lásku nejde len tak rýchlo vymazať. A vy nemáte povinnosť byť hneď v pohode s tým, že je niekto iný tehotný, alebo má novonarodené bábätko v náručí.

Ostatné tehotné a bábätka vám vašu stratu pripomínajú. Až nabudúce príde nepríjemná situácia, kedy vás pichne pri srdci pri pohľade na tehotnú ženu, dovoľte si prežiť tie nepríjemné pocity. Nezamietate ich, len si ich uvedomte. Čo je to, čo cítite? Čo vám vadí? Je to závisť? Nespravodlivosť? Sebaľútosť? Zlosť?
Nechajte to na seba pôsobiť. Môžete plakať, kričať, vybiť svoj hnev - kopnúť kameň, zabehať si, búchať do vankúša. Spätne si to potom prehrajte v mysli a pozorujte, ako ste to zvládla prežiť. Možno sa stane, keď by ste to takto urobila viackrát, že negatívne pocity budú slabnúť. A časom budete schopná zvládať tieto situácie lepšie.

Je to ale len jeden zo spôsobov, ako môžete skúsiť s týmito situáciami pracovať. Ak to s vami rezonuje, vyskúšajte to. Ak nie, nájdite si taký spôsob, ktorý vám bude vyhovovať.

Z vašej správy vnímam nádej. Je veľmi dobre, že sa na ďalšie tehotenstvo tešíte. Áno, obavy sú pochopiteľné. Keď počas ďalšieho tehotenstva prídu, vedome s nimi pracujte. Neznamená to je popierať alebo odsúvať, robiť že neexistujú. Skôr hľadať vlastné cesty, ako s nimi nakladať.

Už teraz ste tou najlepšou mamou pre svoje deti. Je to veľmi ťažké, ale skúste sa prestať tak moc snažiť. Máte právo na to byť šťastná, nemusíte si to nijako zaslúžiť. Prajem vám veľa sily a energie do ďalších dní.

Keby ste mala pocit, že by vám pomohli ďalšie konzultácie so mnou, určite sa ozvite. Som tu pre vás.

Kamila
tvoja sprievodkyňa na ceste po strate bábätka
autorka projektu Keď smrť predchádza zrodenie

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz