Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nechcem, aby si ma deti pamätali ako zúrivú matku. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
Rodina
10. máj 2020

Dobrý deň,

som matka 3,5 ročnej dcérky a 9 mesačného syna. Bývame v dome, s manželom sme spolu dlho. Mali sme problémy, ale riešime ich. Problém je, že už od tehotenstva sa viem strašne rozzúriť. Myslela som, že sú to hormóny.

Viem vybuchnúť na dcérku. Nikdy som nekričala a ani ju necapla po zadku. Začalo to tým tehotenstvom. Snažím sa byť trpezlivá a nekričať. Veľakrát to nejde.

Dcérka sa mi odcudzila a ja sa cítim strašne. Veľakrát mám pocit, že nemám priestor a že chcú odo mňa všetko naraz. Ona je len zvedavá je to dobre dieťa.

Len ja nemám trpezlivosť.

Ako sa z toho dostať?

Nechcem, aby si má deti takto pamätali ako zúrivú matku.

Za odpoved ďakujem

Dobrý deň,

je dobré, že o svojich pocitoch viete, že ich reflektujete a že chcete pracovať na tom, aby vaše reakcie nebolo také rýchle a extrémne.

Mohli ich spustiť hormonálne zmeny, zvýšená dávka stresu, rôzne biologické procesy, možno je toho na vás veľa, máte očakávania, ktorých nenaplnenie vás rozhnevá atď.

Odporúčam vám zbaviť sa očakávaní a situácie, ktoré prídu brať tak ako sú a uvedomiť si, že iné nebudú. Dôležité je odsledovať kedy na vás ide hnev a vedieť ho v správnom momente zastaviť - buď odísť zo situácie, nadýchnuť sa, odkomunikovať svoje emócie v kľude, nájsť si inú stratégiu ako ich zvládnuť.

Skúste porozmýšľať nad konkrétnymi situáciami, ako ste sa v nich cítili a čo by ste potrebovali. Skúste tiež popremýšľať ćo by ste v tých situáciách vedeli inak spraviť vy, aby to dopadlo inak.

Odporúčam vám navštíviť odborníka. Tieto reakcie môžu súvisieť s vašou výchovou, vzťahovou väzbou, tieto stratégie možno máte uložené ako efektívne. V ohrození, strese sa zapínajú časti mozgu, ktoré sú skôr pudové a mnoho našich reakcií neovládame.

Je preto dobré vedieť odkiaľ prichádzajú a hľadať stratégie ako emócie zvládnuť ináč. Je to o sebapoznaní, cviku a vôli niečo zmeniť.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com