Je zvýšené NF v 19. týždni dôvodom na amniocentézu?

Zodpovedané
27. apr 2021

Dobrý deň,

v 19. týždni som absolvovala morfologicky ultrazvuk, kde doktor nameral hodnotu NF 6,33. Všetky ostatné hodnoty a orgány boli úplne v poriadku. Všetky ultrazvuky u môjho doktora boli v poriadku.

Hodnoty z krvi v 2 trimestri T21 1:13000, NTD 1:7000,MS-AFP 30,14, beta HCG 40,63. Podľa môjho lekára v poriadku. Kvôli môjmu veku 38 rokov mi odporučili amniocentézu, ktorú som absolvovala. To čakanie na výsledky je strašné.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

úplne rozumiem Vášmu strachu a nekonečnému čakaniu na výsledky, je to náročné.

Pokiaľ bol ultrazvuk v poriadku, neboli prítomné žiadne iné tzv. soft markers, je veľmi nízka šanca, že by bábätku niečo bolo.

Zatiaľ presne nepoznáme čo spôsobuje tieto zvýšené hodnoty, len vieme, že v niektorých prípadoch sa to vyskytuje u detičiek s chromozómovými abnormalitami, ale zároveň sa to aj vyskytuje u zdravých detičiek.

Hodnota 6,33 nie je taká vysoká (do 6 je norma v 18 až 28tt). Môže signalizovať len normálnu variáciu morfológie bábätka (každý sme iný, niekto malý, niekto veľký atď.), ale bolo správne absolvovať pre istotu amniocentézu, aby ste mali potvrdené, že bábätko je v poriadku.

Verím, že čo najskôr dostanete výsledky a budete si môcť vydýchnuť.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko