Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo sa rodia deti s poruchami obličiek?

Zodpovedané
16. okt 2021

Dobrý deň,

brat mal v detstve jednu obličku väčšiu ako druhú, švagriná mala mala rozštiepenú obličku, strýko mi zomrel na zlyhanie obličiek. Narodila sa mi dcéra a tá má zúženú močovú rúru na obličke (neodteká jej celý moč a tak musíme ísť na operáciu).

Je možné, že je to dedičné?

Alebo som počas tehotenstva niečo zanedbala a nejako sa to takto vyvinulo?

Gynekologička mi nepovedala nič počas tehotenstva a podľa mňa to aj vedela, keďže som mala menej plodovej vody.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mrzí ma, že musíte s dcérkou absolvovať operáciu kvôli obličkám.
Vrodené zmeny na obličkách sú najčastejšími zmenami, ktoré sú identifikované počas tehotenstva. Zatiaľ však ani medicína ani veda neprišla na to, prečo je práve tento orgán častejšie postihnutý ako ostatné.

V súčasnej dobe nepoznáme mechanizmus akým presne vznikajú tieto vady, ale ani nemáme potvrdené, že by na ne malo správanie matky vplyv (tam však nie je zahrnuté vystavenie tvrdým kovom a iným toxickým látkam, avšak tie nespadajú do štandardného správania budúcich mám).

Pokiaľ by to však bolo vo Vašej rodine dedičné prejavovalo by sa to približne rovnako nie rôznymi formami. Poznáme veľa génov, mutácie ktorých môžu spôsobovať poruchy obličiek a močovej sústavy. Avšak väčšina prípadov nie je dedičná, ale je náhodná.

Množstvo plodovej vody môže poukazovať na problém s obličkami avšak vo veľa prípadoch sú vrodené poruchy obličiek identifikované až v dospelosti, pretože nemusia byť vždy viditeľné na ultrazvukovom vyšetrení.

Prajem všetko dobré


MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko