Vysvetlíte mi nález z morfologického ultrazvuku?

Zodpovedané
26. okt 2020

Dobrý deň,

momentálne som v 24. týždni a na morfologickom ultrazvuku v 20. týždni mi zistili v ľavom choroioidalnom plexe cystu do 7 mm, v pravom cca 8,5 x 5 mm. bilat. obličkovej panvičky hraničnej veľkosti 5,4 A 4,9 mm.

Následne na to som absolvovala ďalšie sono u odborníka, konzultáciu u genetika a v 21. týždni amniocentézu. Všetko bolo negatívne, žiadne vrodené vady sa nenašli a nepotvrdili. Krvné testy v 1. aj v 2. trimestri boli taktiež negatívne.

Stretli ste sa s tým už niekedy?

Čo to môže znamenať?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne nie som odborník na sonografiu, takže špecifické nálezy by Vám mal vysvetliť Váš gynekológ alebo špecialista, ktorého ste navštívili.

Cysty v choroidálnom plexe sa vyskytujú v tehotenstve často, tvoria sa približne od 6 týždňa a následne sú detekovatelné na ultrazvuku okolo 20. týždňa. Tieto cysty v mnohých prípadoch nie sú patologické, samé sa vstrebú a nespôsobujú žiadne zdravotné problémy pre bábätko. Avšak je pravdou, že v niektorých prípadoch môžu znamenať potenciálne zdravotné riziko a tak bolo správne, že Vám bola indikovaná amniocentéza.

Pri Edwardsovom syndróme, ktorý je trizómiou 18. chromozómu, sa vo vyššej miere vyskytujú tieto cysty. Avšak amniocentéza Vám vyšla negatívne, takže o toto by sa s veľkou pravdepodobnosťou nemalo jednať.

Jednou z najčastejších identifikovaných porúch počas ultrazvuku v tehotenstve býva určitá forma dilatácie obličiek. Mnohé z týchto porúch sa vedia samé vyriešiť a nemajú vplyv na zdravie bábätka, avšak v niektorých to môže spôsobovať komplikácie a treba sledovať ako sa to bude vyvíjať.

Z môjho pohľadu je dôležité aby ste mali pravidelné vyšetrenia, kde bude doktor sledovať vývoj a zmeny rozmerov u vyššie popísaných nálezov. Je veľmi pravdepodobné, že je to len bežná variácia, ktorá nie je podmienená, žiadnou patológiou ale treba na to dávať pozor.

Držím Vám palce aby tehotenstvo dobre dopadlo a v prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko