Prečo mi počas cvičenia drepov a výpadov praská v kolene?

Zodpovedané
3. mar 2023

Dobrý deň,

pri cvičení drepov a výpadov som si všimla, že počujem praskavý zvuk v pravom kolene. A to počas vykonávania celého cviku. Bolesť mi to zatiaľ nespôsobuje, no neviem či môžem cvičiť takéto cviky. Mám z toho nepríjemný pocit.

Štyri roky dozadu som aktívne cvičila tabatu, HIIT, beh a jogu. Chcela by som znova začať s nejakým pohybom. Mám 167 cm a 62 kg.

Viete mi poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Praskanie v kolenách nemusí byť až tak vážny problém, pokiaľ sa praskanie objavuje len občasne a ešte kým nie je telo rozcvičené. Po rozcvičke a následne v pohybe by už kĺby praskať nemali.

Praskanie sa deje väčšinou ako výsledok “stlačených” kĺbov. Keď človek veľa sedí a má kolená v jednej polohe, vedia zatuhnúť a potom trvá kým sa kosti od seba dostatočne “oddelia”.

Skúste si sledovať ako často sa objavuje praskanie a aký typ aktivity ste prevažne vykonávali v daný deň.

Doporučujem však vykonávať opakovania kontrolovane s pozornosťou na pevné pozície kolien.

Dajte si pozor, aby ste nedosadali na kolená. To je pohyb kedy zadok prudko padne na päty napríklad pri dopade na bok.

Majte na pamäti neustálu kontrolu počas celého pohybu.

Dobrá rozcvička zohreje kolená a mala by uvoľniť tlak nahromadený v kĺbe.

Dajte mi vedieť ako sa Vám situácia vyvíja.

S pozdravom

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”