Je bankovanie krčnej chrbtice bezpečné počas tehotenstva?

Zodpovedané
11. feb 2024

Dobrý deň,

som v 17. týždni tehotenstva a už dlhodobo aj pred tehotenstvom som mala problémy s krčnou chrbticou. Mám vysunutú platničku a hrozí mi aj operácia. Neurologička mi poradila, že nech aspoň chodím na masáž krčnej chrbtice k fyzioterapeutovi. Už som bola asi 5x u fyzioterapeutky na masáž krčnej chrbtice. Vždy prebiehala v sede a zameraná na oblasť šije, krku, lopatiek a ramien.

Dnes mi však urobila aj krátku masáž s použitím banky, že na lepšie uvoľnenie. Keď som sa spýtala, či sa to môže v tehotenstve, ubezpečila ma, že áno. Na internete som čítala, že sa bankovanie v tehotenstve neodporúča.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

bankovanie driekovej chrbtice a panvy je kontraindikované. V prípade, že máte vysunutú platničku a hrozí Vám operácia, tak bankovanie neodporúčam.

Tuhosť svalov, tzv.ochranný spazmus je zvýšený preto, lebo telo nechce dovoliť pohyby v krčnej chrbtici. Ak svaly uvoľníte, prechodne sa bolesť utlmí, ale stav sa može zhoršiť. Treba odstrániť pohyby, ktoré stav spôsobujú a platničku vrátiť nazad na svoje miesto. Ak to teda ešte možné je. To zistíte len mechanickou diagnostikou. Odporúčam metódu McKenzie. Je vhodná aj v tehotenstve.

Prajem Vám všetko dobré,

Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Centrum zdravia Fymas s.r.o.
tel.: 0903 180 813
email.: martina.nagyova@fymas.sk