Kedy po pôrode je bezpečné cvičiť priamy brušný sval?

Zodpovedané
6. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom cvičenia po pôrode.

Kedy po pôrode je bezpečné cvičiť priamy brušný sval?

Mám na mysli brušáky, dvíhanie nôh.

Ako viem, že nemám diastázu?

Je chôdza tiež sposob ako posilniť svaly panvového dna?

Je orgazmus tiež sposob ako posilniť svaly panvového dna?

Ďakujem

Dobrý deň,

cvičenie priameho brušného svalu sa neodporúča. Posilniť treba hlavne hlboké brušné svaly. Zostavu je vhodné prispôsobiť individuálnemu zdravotnému stavu a konštitúcií každej mamičky.

Aktívne dynamické cvičenie odporúčam spustiť v postupnej záťaži až po šestonedelí.

Pre vyšetrenie brušných svalov navštívte fyzioterapeuta so špecializáciou pre tehotné a mamičky alebo rehabilitačného lekára. Chôdzou panvové dno priamo neposilníte, ale viete ho ovplyvniť. Svaly vzájomne komunikujú a v období šestonedelia je to jemný a pomalý posun dopredu. Svaly panvového dna je potreba cvičiť cielene a priamo, nie cez vzdialené kĺby.

Orgazmus svaly panvového dna ovplyvňuje vzhľadom na sťahy, ktoré svaly panvového dna vykonávajú. Spoliehať sa len na orgazmus nie je úplne vhodné vzhľadom na fakt, že svaly panvového dna potrebujete vedieť ovládať a používať aj pri iných činnostiach.

Prajem Vám všetko dobré,

Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Centrum zdravia Fymas s.r.o.
tel.: 0903 180 813
email.: martina.nagyova@fymas.sk