Som v 12. týždni tehotenstva a mám zapálené mandle. Aké lieky si môžem dať?

Zodpovedané
18. okt 2021

Dobrý deň,

som v 12. týždni a ide o rizikové tehotenstvo. Mala som masívne krvácanie a našli mi hematóm. Mám kľudový režim. I napriek tomu som ochorela a mám zapálené mandle. Sú obrovské a vraj som asi pred rokom prekonala mononukleózu a ešte nejakú infekciu.

Mandle mi mali vyberať. Už som bola aj na internom, ale oznámili mi, že kvôli korone je operácia odložená. Mandle ma momentálne bolia, ale teploty nemám. Len sa cítim zle a slabo a choro. Kvôli tehotenstvu nemôžem takmer žiadne lieky.

Čo si môžem dať, aby som neohrozila plod a zároveň sa cítila aspoň trochu lepšie?

Mám aj dvojročnú dcéru, tá nás zrejme všetkých nakazila. Z výteru z nosa jej zistili zlatého stafylokoka.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vás stále bolia mandle, tak bolo by vhodné odobrať ster.
Lokálne môžete cmúľať Septilan pastilky, kloktať Tantum Verde alebo slanú vodu. Pri horúčke je pre Vás vhodný Paralen.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková