Ako zlepšiť uspávanie 6-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
23. máj 2025

Dobrý deň,

syn má 6 mesiacov. Máva 3 denné spánky, dokopy trvajúce približne 3 až 3,5 hodiny. Večer chodí spať okolo 19:00 až 20:00 a spí asi do polnoci. Potom sa budí každých 1,5 až 2 hodiny. Ráno vstáva medzi 7:00 až 7:30, no občas aj skôr, okolo 6:00 až 6:30.

Problém spočíva v tom, že uspávanie na denný aj nočný spánok je veľmi problematické. Po príchode do spálne syn začne byť veľmi energický – kope nožičkami, rukami a kričí. Ak ho hladkám, škrabe a štípe ma. Napriek tomu jasne ukazuje známky únavy - šúcha si oči a nos, zíva a má červené oči. Ak ho vezmem na ruky, je väčšinou nespokojný a kričí, niekedy aj so zatvorenými očami.

Cca polhodinu pred uspávaním máme kľudne strávený čas - čítame knižky, hladkám ho a robím jemnú masáž, ale zdá sa mi, že ani to nepomáha k jeho upokojeniu. Na chvíľu sa síce ukľudní, ale keď začnem uspávať, je opäť plný energie, skoro až nervózny.

Ako mu pomôcť lepšie zaspať?

Ďakujem.

Dobrý deň,

v tomto veku je uspávanie často výzvou, pretože sa zbieha niekoľko vývojových faktorov, ktoré ovplyvňujú bdelosť, spracovanie podnetov a nervový systém.

1. Skontrolujte bdelé okná
V šiestich mesiacoch bývajú bdelé okná medzi spánkami často 2 – 2,5 hodiny. Skúste si pár dní zapisovať časy zobudenia, náznaky únavy a samotné zaspatie, aby ste zachytili, či k pokusu o uspávanie neprichádza už v miernej hyperaktivite z preťaženia. Ak dieťa protestuje, môže byť už za vrcholom únavy – alebo naopak ešte nie je dostatočne unavené.

2. Uspávací rituál zjemnite a ešte viac skráťte
Vaša rutina je veľmi fajn, no môže byť preňho ešte príliš bohatá alebo dlhá. Namiesto aktívneho čítania skúste:

  • len tiché bytie spolu v šere,
  • jednoduchú uspávanku, ktorá sa opakuje každý deň,
  • upokojujúce hojdanie alebo nosenie v náručí pred uspávaním, ak ho to reguluje (aj keď najskôr protestuje, môže sa neskôr uvoľniť). Môže to byť aj jeho ventil emócií, ktoré dáva von pred spánkom.


3. Podpora nervovej regulácie
To, že má zatvorené oči a zároveň kričí, môže naznačovať, že telo chce spať, ale mozog to ešte nevie spracovať.
Môže pomôcť:

  • biely šum alebo monotónna hudba (nie melódie, ale napr. tlkot srdca, praskanie ohňa, dažďový šum),
  • kontakt koža na kožu,
  • jemné vibrácie (napr. na fitlopte), ale veľmi pomaly – nie odskakovanie, skôr tlmené hojdanie.


Ak plače aj na rukách, skúste meniť spôsob: namiesto hojdania len držanie v náručí na hrudi alebo kontakt v leže vedľa Vás.

Niekedy stačí zmena jedného detailu:

  • uspávať v inej miestnosti (niekedy aj nová asociácia pomôže),
  • skúsiť zaspávanie cez nosenie v šatke alebo nosiči, ak to občas zvládne.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo