Čo robiť, ak 7-mesačné dieťa odmieta spať?

Zodpovedané
9. jún 2025

Dobrý deň,

sme v úplnom kolotoči nedostatku spánku, každý deň je iný. Dcérka má problém so spánkom od malička, nikdy nespávala dlho ani dobre. Ale teraz je to extrém. Zatiaľ mi síce žiadna spánková poradkyňa nepomohla, vždy sa sústredila na nepodstatnú krátkodobú záležitosť a ja už neviem, kam písať.

Mali sme ukážkové tri týždne, kedy sa v noci budila párkrát, dala prsník a spala ďalej (je kojená a spíme spolu). Takisto aj cez deň: ráno od 6:30 hore cca, okolo 8:30 prvý spánok, ktorý bol väčšinou 45 minút. Potom pred 12:00 druhý, ktorý trval len 30 minút, ale vždy sa mi ju podarilo ešte uspať aspoň na hodinku-hodinku a pol. Potom bol tretí okolo 15:00 tiež nejakých 30-40 minút. Večer som ju ukladala okolo 6-7 podľa jej nálady. Uspávam na prsníku alebo na fitlopte, väčšinou to bolo rýchle.

Teraz je to katastrofa. Z ničoho nič začala vstávať ráno okolo 4:30, v noci sa zobudí asi 10-krát. Buď chce prsník, ruky, alebo fitloptu. Večerné uspávanie je tiež katastrofálne, trvá aj 2 hodiny, a denné spánky sú celé zle.

Skrátila som jej bdelosť, lebo nevydrží byť hore, keď vôbec nespí. Som rada, ak vôbec potiahne 30 minút, niekedy je to 10, niekedy 20, niekedy ani nezaspí. Vôbec sa mi ju už nepodarí vzbudiť, aj keď vidím, že je unavená. Stále si šúcha oči, zíva, je plačlivá a ja sa snažím ju ešte uspať - nič. Tak ju vyberiem na podložku, skúsim to o hodinu, aj keď niekedy je úplne unavená celý čas. Je z toho začarovaný kruh nespania a neviem prečo a čo s tým robiť. Mám pocit, že celý deň nerobím nič iné, len ju uspávam.

Nikam nevieme ísť. Kočík odmieta po novom tiež, plače v ňom, a vo nosiči zas zaspí po asi 40 minútach na max 30 minút a naspäť nezaspí.

Predspánkovú rutinu máme takú, že prídeme do spálne, prebalím ju, zatiahnem závesy a pustím zvuk akvária s jemnou melódiou v pozadí (to používame už veľmi dlho) a popritom jej celý čas hovorím, že ideme spinkať. Dám ju na prsník, napapá sa, ak nezaspí (čo sa poslednú dobu nedarí), idem s ňou na fitloptu a niekedy skáčem aj veľmi dlho. Vidím, že je unavená, ale akoby jej nešlo spať. Viete mi niečo poradiť, prosím Vás?

Dcérka má 7 mesiacov.

Ďakujem.

Dobrý deň,

to, čo opisujete – zrazu zhoršený spánok, odmietanie všetkého, protesty, časté budenie – zodpovedá tzv. vývojovej vlne okolo 6.–8. mesiaca. V tomto období sa deje niekoľko zásadných vecí:

  • Rozvoj separačnej úzkosti – dieťa zrazu vníma, že je iné ako mama, a chce ju mať stále nablízku.
  • Skok vo vývine – motorika, reč, sociálne vnímanie, uvedomenie si priestoru.
  • Spánková regresia – prirodzená fáza, kedy sa mení architektúra spánku a bábätko sa častejšie budí, pretože prechádza medzi fázami ľahšie.


➡️ Nie je to Vaša chyba ani chyba bábätka. Telo aj mozog sú preťažené a výsledkom je niečo, čo vyzerá ako spánkové „rozbitie“.

Ako teraz pomôcť dieťaťu – bez boja a bez straty seba.

Rituál je skvelý – ale pozor na jeho dĺžku

Ak bábätko zaspáva s námahou aj po 30 – 40 minútach, môže byť buď:

  • preťažené – potrebovalo by ísť spať skôr (už po 2–2,25 h bdelosti),
  • alebo málo unavené – ak predchádzajúce bdenie bolo veľmi pasívne alebo krátke.


Skúste pred uspávaním zaradiť krátky aktívnejší podnet (hranie na podložke, spievanie), aby sa dieťa lepšie uvoľnilo do spánku.

Zjemnite očakávania – radšej krátke a častejšie než dlhé uspávanie./

Namiesto toho, aby ste sa „zasekli“ pri jednom uspávaní, skúste 3x denne vytvoriť príležitosť na spánok, ale neťahajte uspávanie do nekonečna. Príklad:

Ak po 15 minútach dojčenia/lopty nezaspí, dajte si „pauzu“ – zoberte ju k oknu, na ruky, spoločne pozorujte svet. A potom skúste znovu.

Týmto znížite tlak a nervozitu, ktorá sa veľmi ľahko prenáša.

Vytvorte rytmus, ale nie režim.

Skúste sa držať princípu: ak bol predchádzajúci spánok krátky, ďalší bdelý úsek skráťte. Ak bol spánok kvalitný, môžete predĺžiť.

Nedá sa oddeliť spánok dieťaťa od Vašej vyčerpanosti a pocitu bezmocnosti.

Je normálne cítiť odpor k uspávaniu, keď to každý deň vyzerá ako boj. Ale tento boj neznamená, že zlyhávate – len že už potrebujete pomoc.

Vypíšte si:

  • kedy je uspávanie najľahšie?
  • čo aspoň trochu zaberá?
  • čo Vás úplne vyčerpáva?


A skúste z toho vybrať jedno zlaté pravidlo, ktoré si dáte na najbližšie dni. Napríklad:

“Ak nezaspí do 20 minút, prestávka a nová šanca o 20 minút.”


Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo