Ako liečiť pokazené a krivé zuby?

Zodpovedané
23. jún 2019

Dobrý deň,

mám pokazené a krivé zuby. Zatiaľ sú silné a nekývajú sa. Na spodných je vidno zubný kameň.

Je lepšie pokazené zuby opraviť a dať strojček, alebo si dať urobiť zuby na pevno?

Aké mám možnosti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade odporúčam navštíviť dentálnu hygieničku a absolvovať profesionálne čistenie zubov s odstránením tvrdých povlakov. Približne 2 týždne po dentálnej hygiene si dajte termín k vášmu zubnému lekárovi, aby zhodnotil stav a dohodol s vami plán liečby. Kazy treba bezpodmienečne odstrániť a zuby náležite ošetriť výplňami.

Drobné estetické nedostatky zubov je možné riešiť zubnými fazetami. Ide o poškodenie (napríklad po úraze), zafarbenie (ktoré sa nedá očistiť pieskovaním alebo bielením) alebo mierne skrivenie - ak nie je metódou voľby ortodontická liečba (zubný strojček). Fazety sú keramické a lepia sa na prednú stranu zubu, ktorej sklovina sa zväčša len jemne obrúsi. Nie sú však vhodné pre pacientov so zvýšenou kazivosťou zubov alebo nočným škrípaním zubov. Zuby musia byť zdravé alebo ošetrené, nemôžu mať aktívne kazy alebo staré netesniace plomby, prípadne kaz pod plombou.

O fazety sa treba starať dôkladnou domácou dentálnou hygienou, hlavne v oblasti ďasna a v medzizubnom priestore. Pri správnej starostlivosti vydržia v priemere 10 rokov. Ďalšou možnosťou je u vás ortodontická liečba, čo sa týka kazov, platí to isté, čo pri fazetách, teda žiadne aktívne neošetrené kazy nesmú byť prítomné.

Ďalej vedzte, že pre dosiahnutie požadovaného výsledku pri ortodontickej liečbe je absolútnou nutnosťou dokonalá dentálna hygiena a zdravé ďasná bez zápalu.

Poraďte sa so svojím zubným lekárom aj o finančnej stránke veci, v závislosti od toho, koľko zubov chcete riešiť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská