Kaz a trhanie zubu v prvých týždňoch tehotenstva. Je to bezpečné?

Zodpovedané
3. júl 2020

Dobrý deň,

môžem byť na úplnom začiatku tehotenstva (pohl. styk pred 2 dni tesne pred ovuláciou) a dnes mi vyvŕtavali starú amalgámovú plombu zo zubu, pod ktorou bol kaz a dávali novú (bielu).

Lokálnu anestézu som odmietla a teraz ma trápia 3 veci:

1. Nakoniec bol ten kaz dosť hlboko a napriek tomu, že strach zo zubára nemám a aj bolesť zvládam celkom dobre. Dosť to bolelo a trvalo dlho. Vraj adrenalín, ktorý sa počas takejto situácie vyplavuje.

Môže to mať negatívny vplyv na bábätko, dokonca horší ako injekcia?

2. Odvŕtali mi amalgámovú plombu a môže byť, že som čiastočky prehltla.

Je to pre plod nebezpečné?

Sú nebezpečné tie výpary?

Ako dlho sa držia v tele?

3. Môže sa trhať osmička s kazom počas prvého trimestra alebo radšej neskôr?

Je to bezpečnejšie v druhom trimestri?

Prednedávnom som prešla spontánnym potratom, tak už mám strach asi zo všetkého.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

lokálna injekčná anestézia je dovolená počas celého tehotenstva, takže nie je dôvod ju odmietať. Stres spôsobený bolesťou je nepriaznivý faktor v tehotenstve, ale ide o pôsobenie na úrovni ciev placenty, ktorú v takto rannom štádiu/pár dní po ovulácii vytvorenú nemáte. K oplodneniu prichádza vo vajcovode a oplodnené vajíčko ešte pár dní putuje do maternice, kde sa zahniezdi vo výstelke.

Čiastočky amalgámu, ktoré ste možno prehltli, sa k nemu nemajú ako dostať. Aerosol nebezpečný nie je, nejde o výpary. Má sa za to, že amalgám je toxický pre životné prostredie pri spaľovaní (mŕtvych tiel), kedy vznikajú výpary.

Zub múdrosti, pokiaľ ide o plánovaný zákrok, vám odporúčam nechať si vytiahnuť počas druhého trimestra, v prvom sa odporúča riešiť len akútne stavy (bolesť, opuch).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská