Škodí dojčenie zúbkom?

Zodpovedané
24. nov 2018

Dobrý deň,

mám 13 mesačnú dcéru, ktorá je večer pri zaspávaní a po umytí zubov dojčená. V noci sa budí 2 až 3krát na dojčenie. Už má 10 zubov a bojím sa, či jej pitie materského mlieka na chrup neuškodí.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hoci sa dojčeným deťom tvoria na zúbkoch kazy, dojčenie samo o sebe má na kazivosti zúbkov menší podiel ako jedlá a nápoje, preto je najmä dôležité večer zúbky poriadne očistiť.

Je rozdiel, či dieťa v noci pije z prsníka, alebo mu dávate odsaté/umelé mlieko vo fľaši. Zatiaľ čo z prsníka mlieko aktívne saje a zároveň prehĺta (bradavka je vtiahnutá za zúbkami), mlieko z fľaše skôr vyteká a zúbky sa v ňom "kúpu". Cukor v mlieku (viac v kravskom ako v ľudskom) je živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce zubný kaz. V noci sa tvorí menej slín a ak dieťaťu mlieko na zúbkoch zaschne, možnosti na rozvoj zubného kazu sa zvyšujú.

Po dojčení by ste vždy (hoci už dieťa spí) mali ústočká dieťaťu jemne vytrieť vlhkou handričkou a zúbky očistiť gázou obtočenou okolo prsta.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská