Ako liečiť začínajúci kaz?

Zodpovedané
7. dec 2019

Dobrý deň,

mám 32 rokov a lekár mi na preventívnej prehliadke pomocou RTG našiel maličký začínajúci kaz, ktorý je asi v medzizubnom priestore. Od detstva mám jednu plombu a zvyšné zuby sú v poriadku.

Zubár ma pochválil, že už dlho nevidel také pekné zuby. Odporučil mi ošetrovať kaz Elmex gélom a dal mi kontrolu o 3 mesiace.

Aký produkt mi môže pomôcť?

Aký názor máte na remineralizačné pasty?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

remineralizácia fluoridmi je pre dospelého človeka v prevencií vzniku zubného kazu veľmi potrebná, preto ich v koncentrácii okolo 900 až 1400 ppm obsahuje väčšina zubných pást.

Pre intenzívnu domácu fluoridáciu sú dostupné aj iné produkty vo forme laku, gélu alebo krému, ktoré majú koncentráciu okolo 3500 ppm fluoridu sodného.

Takýto produkt môžete používať napríklad raz za týždeň, vždy večer po dôkladnom vyčistení zubov, pričom ho nanesiete na zuby prstom alebo zubnou kefkou, necháte na zuboch približne 4 - 5 minút pôsobiť a povypľúvate bez vyplachovania vodou.

Nezabúdajte však, že najdôležitejšie pri snahe o remineralizáciu sklovinného medzizubného kazu je pravidelné používanie medzizubnej nite (každý večer). Bez zotretia povlaku na zube v medzizubnom priestore sa vám fluoridy do skloviny nezapracujú, zostanú nachytané na povrchu povlaku.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská