Bol môjmu 10 ročnému synovi správne vytrhnutý zub?

Zodpovedané
26. jún 2020

Dobrý deň,

dňa 18.6.2020 som bola so skoro 10 ročným synom u zubárky, ktorá nám odporučila vytrhnutie trvalej šestky. Bol tam veľký kaz a povedala, že by ho to aj potom bolelo.

Bolo to správne riešenie?

Dali mu premedikáciu, ale účinkovala 2 minútky, kým si nesadol do kresla. Potom ho museli držať traja a zubár trhal a moje dieťa vrešťalo po celú dobu. Všetko si pamätá,. Povedali že na zákrok zabudne, ale ja tomu neverím.

Syn povedal, že ho to bolelo.

Je to možné?

Dostal 2 injekcie. Boli sme na Heydukovej pre neošetriteľné deti a nechceli mu robiť zuby v narkóze. Vraj ošetrujú deti až od 12 rokov.

Nebolo by lepšie urobiť mu zuby v narkóze, lebo asi ústa už neotvorí?

Ďakujem za odpovede

Dobrý deň,

ak ste skúsili liekovú premedikáciu a k sedácii u syna nedošlo alebo nastala atypická reakcia (dieťa je ešte viac agitované), odporučila by som ešte u súkromníka, najlepšie detského zubného lekára vyskúšať sedáciu rajským plynom.

Ak ani toto nepomôže syna upokojiť a primeť k ošetreniu, narkóza sa javí ako jediné riešenie.

Syn bude musieť podstúpiť interné predoperačné vyšetrenie, kde internista posúdi, či je možné ho uspať. Na základe výsledku predoperačného vyšetrenia by s tým u súkromného zubného lekára nemal byť problém (ani vzhľadom na vek syna).

V prvom rade odporúčam vyhľadať si lekára, ktorý naplánuje kompletné ošetrenie u vášho syna a až potom riešiť interné predoperačné, na základe výmenného lístka, ktorý vám zubný lekár dá.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská