Dá sa zub zachrániť?

Zodpovedané
6. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na môj problém. Mám robenú koreňovú výplň na zube 37, ale len jeden kanálik. Je to už pár rokov, čo sa to robilo. Zub nebolel, no teraz posledne začal pobolievať. Bolí pri dotyku a už aj samovoľne, niekedy bolesť prechádza do ucha. Zatiaľ sa to dá vydržať bez analgetík.

Problém je, že môj zubár to už považuje za stratené. Zub ani neotvoril a poslal ma na extrakciu. Iný zubár povedal, že by sa oplatilo skúsiť ešte vyplniť všetky kanáliky v zube, no termín mi dal až o 3 mesiace.

Aký je Váš názor?

Dal by sa zub ešte zachrániť a mám hľadať niekoho kto ma vezme skôr?

Už mi chýba zub 36, takže ma to dosť trápi.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je dobré sa o záchranu zubu pokúsiť, pretože vlastný koreň je vždy lepší ako implantát. Ak vám chýba zub 36, bolo by žiaduce zub 37 adekvátne endodonticky ošetriť a zároveň ho použiť ako pilierový zub na premostenie medzery po zube 36, čo je dôležité pre správne rozomieľanie potravy aj držanie správnej výšky zhryzu a postavenia zubov.

Neviem sa vyjadriť k stavu kosti, závesného aparátu a rozsahu infekcie zubu 37, ale ak sa rozhodnete o záchranu, vzhľadom na zložitosť koreňového systému tohto zubu.

Odporúčam nechať sa ošetriť špecialistom - endodontistom, najlepšie pod dentálnym operačným mikroskopom. Takto budú šance na záchranu zubu najvyššie.

Samozrejme, treba rátať aj s možnosťou, že napriek kvalitnému ošetreniu o zub nakoniec prídete - to, ako vaše telo zareaguje, už nie je v moci ani toho najskúsenejšieho lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská