Implantát alebo mostík. Čo by ste vy vybrali vy?

Zodpovedané
26. jún 2020

Dobrý deň,

mám 36 rokov a včera mi vytrhli ľavú hornú šestku, lebo ma pobolievala na skus. Podľa RTG snímky mi predchádzajúci zubár pred 2 rokmi nedobre vykonal endodonciu zuba. Mala som vyplnený iba 1,5 koreňa zuba. Druhá polovica koreňového kanálika a jeden celý kanálik ostali nevyplnené.

Terajšia zubárka sa rozhodla pre extrakciu. Povedala, že opravovať by to nebolo dobré, že by mi rozbabrala celé ďasno.

Z rovnakých dôvodov mi chýba pravá horná šestka. Tú mi vytrhli koncom marca. Odporúčajú mi dať si spraviť mostík. No ja sa bojím, aká bude jeho životnosť, resp. aj životnosť okolitých zubov.

Na pravej strane mám okolité zuby plombované, na ľavej strane nie. Takisto sa bojím aj implantátov, či moje telo na ne dobre zareaguje. Vzhľadom na to, že mám ešte relatívne málo rokov, by som chcela riešenie, ktoré mi dlhodobo vydrží.

Je vôbec také?

Je možné aj nechať to tak?

Hrozí mi tam nejaké riziko?

I keď je pravda, že na tej už zahojenej pravej strane sa mi tak horšie žuje potrava. Neviem či je to len o zvyku, no teraz mi tam ešte stále ten zub proste chýba.

Čo by ste si vybrali Vy, ak by išlo o Vás?

Nepozerám na peniaze, chcela by som najlepšie riešenie.

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne by som si vyhľadala zubného lekára, ktorý má skúsenosti s mostom na sklených vláknach a s ním sa poradila o tom, či sú tieto miesta vhodné na zhotovenie mostov na sklených vláknach. Ide o metódu, ktorá je v porovnaní so zhotovením mostíkov a implantátov viac šetrná. Problémom môže byť, že prvé stoličky sú zuby, ktoré držia výšku zhryzu a sú na ne pri žuvaní prenášané najväčšie tlaky, preto by to teoreticky most na sklených vláknach nemusel vydržať, ale toto už musí posúdiť zubný lekár protetik, ktorý vás musí náležite vyšetriť. Druhou možnosťou je klasický mostík, či už kovokeramika (úplne stačí do bočného úseku) alebo celokeramika.

Ak je niektorý zo zubov po stranách medzery mŕtvy a endodonticky ošetrený, alebo má rozsiahlu výplň, je vhodné ho využiť ako pilierový zub pre mostík. Naopak, ak sú zuby po stranách medzery živé, zdravé, bez kazov a bez výplní, je veľká škoda ich obrúsiť. Tam by som skôr uvažovala s implantátom, lenže to je náročný zákrok a vyžaduje si okrem iného dostatok kvalitnej kosti, zdravé ďasná a perfektnú hygienu.

O tom, či je u vás možné uvažovať o vsadení implantátov sa musíte poradiť so špecialistom - implantológom. Nech sa už rozhodnete pre hociktoré riešenie, určite tento stav (na oboch stranách čeľusti) nenechávajte tak, pretože časom vám v mieste chýbajúcich zubov ubudne kosť alveolárneho výbežku, zuby po stranách medzery sa do nej začnú skláňať a protiľahlé zuby v sánke vám do medzery povystúpia, teda sumárne - pokazí sa vám zhryz.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská