Môže zvýšený príjem vápnika spôsobiť kazenie zubov?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zvýšenej kazivosti zubov u štvorročného dieťaťa. Moje dieťa odmieta mlieko od 22. mesiaca. Teraz má 4 roky a občas vypije kakao. Snažím sa dávať do omáčok a do polievok smotanu. Syn mal ťažší štart do života a s tým aj spojené komplikácie. Vápnik a fosfor mu boli pol roka podávané aj v tekutej forme do stravy.

Môže zvýšený príjem vápnika spôsobiť kazenie zubov?

Zúbky poctivo umývame a syn nepije džúsy. Pije iba sladený čaj.

Ako sa máme starať o zúbky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie, nakoľko predpokladám, že doplnky vápnika a fosforu mu boli podávané v dávkach stanovených lekárom a preto bezpečných.

Inak by sa synovi boli prejavili iné, napríklad zažívacie problémy alebo problémy s obličkami. Problém by nastal skôr, keby mal syn úplný nedostatok príjmu vápnika v čase vývinu zubov.

O mliečne zúbky sa starajte dôkladným čistením 2x denne, pasty používajte veľmi málo a dbajte na to, aby ju synček povypľúval. Syn nech si skúša čistiť sám a vy dôkladne dočistite.

Čaj pokiaľ možno neslaďte a nenechávajte synka piť ho večer po umytí zúbkov alebo v noci, vtedy len čistú vodu.

Po jedení sladkého môžete dať ešte zapiť malým množstvom čistej vody pre zriedenie slín.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská