Poradíte mi ohľadom problému so zubnými kanálikmi?

Zodpovedané
22. mar 2020

Dobrý deň,

bola som na čistení kanálikov kvôli bolestiam zuba. Na pohotovosti zub otvorili a dali mi asi titánovú vložku. Zub nebolel a po týždni to začalo znova.

Išla som znovu. Zubárka mi našla ďalší kanálik a uvoľnila upchaté kanáliky. Zub nechala otvorený a nasadila antibiotiká Amoksiklav kvôli bolesti kostí.

Kosť síce nebolí, ale zub má bolí na hryz a spravila sa mi dole pohyblivá gulička.

Mala som ísť na čistenie kanálikov pod mikroskopom, ale kvôli situácii na SK ma preložili o mesiac.

Ako ďalej pokračovať s tým zubom?

Môže byť, že mám pri hrote hnis a nemá kam odtekať?

Preto tá guľka (nie je to fistula, voľným okom ju nie je vidieť).

Môžu to byť aj slinné kamienky, keďže tá guľka je úplne dole z vonkajšej strany ďasná?

Ďakujem

Dobrý deň,

na pohotovosti vám pravdepodobne do nájdených a prečistených koreňových kanálikov dali dezinfekčnú vložku, na to teflón (nie titán) a dočasnú výplň.

Celková bolesť ustúpila, ale z nenájdeného a neprečisteného koreňového kanálika sa neskôr ozvala. Predpokladám, že vaša zubná lekárka nechala zub otvorený z dôvodu hromadenia hnisu za hrotom koreňa, aby mohol hnis cez koreňový kanálik vytekať. Vtedy sa môžu dať aj antibiotiká, najmä ak je opuch, ale tie nie sú určené na bolesť. Od bolesti si vezmite liek proti bolesti, napríklad Paralen alebo Brufen.

Práve pretrvávajúca infekcia v kosti v oblasti koreňových hrotov je príčinou bolesti na zhryz. Tvoriaci sa hnis ale má kadiaľ odtekať a to cez otvorený zub. Gulička na ďasne s tým nemusí mať žiaden súvis, môže ísť o upchatú malú slinnú žliazku.

Pre pandémiu Covid-19 musíte byť trpezlivá a svojmu zubnému lekárovi sa telefonicky ozvite iba v prípade silných bolestí. V ošetrení zubu bude môcť zubný lekár pokračovať až vtedy, keď sa situácia upokojí.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská