Prečo cítim bolesť zuba 2 mesiace po čistení?

Zodpovedané
13. apr 2020

Dobrý deň,

vo februári mi zubár v ČR čistil kanáliky a provizórne vyplnil. Následne som bola objednaná na koniec marca, ale termín som zrušila, lebo ma zub nebolel. Momentálne ošetrujú iba akútne prípady. Problém je, že zub ma začal bolieť.

Cez hranice by ma pravdepodobne k zubárovi nepustili.

Z čoho ma to môže bolieť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak pod pojmom "provizórne vyplnenie" myslíte, že vám zubný lekár dal do koreňových kanálikov len dezinfekčnú/liečivú vložku a zub dočasne uzavrel, nemožno sa čudovať, že bolesť sa po čase opäť vrátila.

Liečivá vložka účinkuje v koreňovom systéme len obmedzený čas a pokiaľ sa v ošetrení koreňových kanálikov nepokračuje podľa liečebného plánu zubného lekára, infekcia môže opäť prepuknúť z dôvodu toho, že baktérie koreňový systém opäť osídlia a pomnožia sa v ňom.

Tieto bolesti zväčša nie sú také silné ako bolesť akútneho zápalu zubnej drene, samé však neprestanú. Neviem posúdiť situáciu na štátnych hraniciach, ale pokiaľ máte bolesti, spadáte do skupiny "akútnych prípadov" a môžete aj v tejto mimoriadnej situácii požiadať o ošetrenie u zubného lekára v SK.

Odporúčam zavolať si na niektorú z väčších súkromných kliník, ktoré často berú aj pacientov mimo ich databázu, prípadne ísť na pohotovosť. Neočakávajte finálne ošetrenie, skôr predpokladám, že ošetrujúci zubný lekár vám zub len otvorí, prečistí a dá novú dezinfekčnú vložku.

To vám uľaví od bolestí a získate čas, kým sa dostanete k svojmu zubnému lekárovi v ČR.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská