Súvisí biely fliačik pod fistulou s mŕtvym zubom?

Zodpovedané
11. máj 2020

Dobrý deň,

nad horným zubom som mala asi pol roka fistulu. Niekedy väčšiu, niekedy menšiu. Raz som si všimla, že mi z nej išiel hnis. Asi raz za 2 - 3 mesiace ma ten zub aj veľmi bolel, potom to prešlo.

Teraz som si všimla, že tá fistula je úplne maličká. Takmer ju nie je vidno, no pod ňou mám taký malý biely fliačik.

Súvisí to s mŕtvym zubom a fistulou?

Ďakujem

Dobrý deň,

škoda, že ste nepriložili fotografiu, z ktorej by sa aspoň trochu dalo zistiť, čo môže fliačik byť. Ak je tvrdej konzistencie, môže ísť o tkanivo koreňa, ak je mäkký, môže ísť o nové vyústenie chodbičky pre odtekanie hnisu z ložiska infekcie v oblasti koreňového hrotu.

Ak si hnis nájde inú cestu, kade uniká, fistula sa vyhojí. Môže však ísť aj o slizničný útvar nesúvisiaci s mŕtvym zubom a fistulou, napríklad upchanú slinnú žliazku.

Odporúčam fliačik sledovať a v prípade zhoršenia príznakov sa objednať na vyšetrenie k zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská