Aké mám povinnosti voči úradom, keď som začala počas rodičovskej dovolenky pracovať?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky sa mi naskytla príležitosť pracovať na TPP pre nového zamestnávateľa.

Aké mám povinnosti voči SP, ZP a terajšiemu zamestnávateľovi?

Nejdem ku konkurencii. Stále ostávam zamestnaná v predchádzajúcom zamestnaní.

Ďakujem

Dobrý deň,

či bude iná pracovná činnosť konkurenčná posudzuje zamestnávateľ, nie zamestnanec. Máte povinnosť ho o inej zárobkovej činnosti vopred informovať a vyžiadať si súhlas. Ak sa zamestnávateľ do 15 dní nevyjadrí, považuje sa to za súhlas zamestnávateľa. Túto povinnosť máte pri akejkoľvek forme zárobkovej činnosti, či už práci na dohodu, skrátený úväzok, alebo živnosť.

Súhlas zamestnávateľa nie je potrebný, ak ide o výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.

Ak ste poberateľkou príplatku k prídavku na dieťa, tak máte povinnosť informovať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o vykonávaní zárobkovej činnosti. Na SP a ZP Vás nahlási nový zamestnávateľ.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources