Mám nárok na odstupné a dovolenku, keď zamestnávateľ ruší firmu?

Zodpovedané
27. máj 2022

Dobrý deň,

zamestnávateľ sa rozhodol zrušiť firmu. Teraz 25. mája to budú 2 roky, čo u neho pracujem. Firma by mala byť zrušená niekedy v júni.

Mám nárok na vzniknutú dovolenku a na odstupné?

Zamestnávateľ žiadal, aby som výpoveď dala ja.

Je v tom nejaký háčik?

Môže to byť pre mňa v niečom nevýhodné?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte nárok na vzniknutú pomernú časť dovolenky, ktorá závisí od dátumu ukončenia pracovného pomeru.

Na odstupné budete mať nárok iba v prípade, že Vám výpoveď dá zamestnávateľ. Ak podáte výpoveď vy, nárok na odstupné mať nebudete.

Podať výpoveď z Vašej strany je v tejto situácií nevýhodné. Zamestnávateľ by Vám mal dať výpoveď z organizačných dôvodov a k tomu prislúchajúce odstupné spolu s dodržaním výpovednej doby. Môže Vám ponúknuť aj ukončenie pracovného pomeru dohodou, bude závisieť len od vás, či bude dohoda nejakým spôsobom motivujúca. Spravidla zamestnávateľ ponúkne v dohode odmenu za podpis dohody.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources