Aké výživné musím platiť na dospelého syna, keď mám len rozhodnutie súdu z roku 2020?

Zodpovedané
12. sep 2023

Dobrý deň,

v roku 2020 som dostala platiť výživné na syna 30% zo sumy životného minima. Vtedy to bola suma 29,87 eur. To som mala platiť na úrad Vazovovú, čo som si aj plnila. V súdnom rozhodnutí bolo napísané, že po plnoletosti dieťaťa mám poukazovať peniaze k rukám dieťaťa. To som tiež plnila. Teraz je syn dospelý a študuje. Teda aspoň to tak vyzerá.

3.7 2022 podal návrh na súd o zvýšenie výživného. 3.6.2022 dovŕšil 18 rokov. Súd bol dňa 16.3.2023, ja som tam nebola. Mala som zdravotné problémy, aj som sa ospravedlnila. Bola som nahliadnuť do spisu a tam to bolo bez rozhodnutia. Syn sa odvolal, alebo to odročili. Také niečo, neviem.

Syn teraz pýta 80,66 eur, ale súd mi takú sumu neurčil. Mám len súdne rozhodnutie z roku 2020.

Akú sumu mám platiť?

Viem, že suma 29,87 rástla každý rok. Potom to bolo 32,11 eur, teraz 36,84 eur. Syn ma vydiera a ja už nevládzem. Mám zdravotné problémy. Manžel má problémy tiež, je na dlhodobej PN.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by súd vo veci rozhodol, rozhodnutie Vám musí poslať a vy ho musíte prevziať. Skúste si zavolať na súd, či je vo veci rozhodnuté, prípadne sa opäť pozrieť do spisu.

Ak by súd nerozhodol, musíte platiť výživné podľa rozsudku z roku 2020, pokým nebude rozhodnuté o novej výške výživného.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz