Ako ďalej s domom?

Zodpovedané
7. mar 2022

Dobrý deň,

spriateľom som chodila približne dva roky, keď sa mi podarilo otehotnieť. Otázku bývania sme vyriešili tak, že sme sa rozhodli že budeme bývať v dome, v ktorom som dosiaľ aj bývala a kde som doteraz. Dom bol napísaný na moju mamu, ktorá umrela na ťažkú chorobu. Nenapísala závet, tak dom sa rozdelil medzi otca, mňa (jej dcéru) a mojich dvoch nevlastných bratov. Tých mala mama počas prvého manželstva.

Lenže bratia povedali, že bývať tu môžeme len v prípade, keď ich vyplatime. Tak sme išli cez finančného poradcu do banky, ktorá nám poskytla úver 57 tisíc € ale s tým, že polovica domu sa prepíše na môjho priateľa, kedže on má príjem a ja som bola v tom čase už na rizikovej PN. To banka nebrala ako dostatočný príjem. Takže dom teraz patrí polovica mne a polovica priateľovi. Býva tu aj môj otec, ktorý sa domu vzdal, ale má tu právo dožitia.

Po čase som zistila, že priateľ má veľký problém s alkoholom.

Čo ale s domom, v ktorom všetci bývame?

Ja s malým nemám kam odísť. Priateľ tiež nechce odísť a navyše je momentálne aj bez práce. Otec tu má právo dožitia.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate, akým právným úkonom (darovacia alebo kúpna zmluva) Váš priateľ nadobudol predmetný dom. Ak ste uzavreli darovaciu zmluvu, môžete dar odvolať a domáhať sa vrátenia daru, ak sa obdarovaný (Váš priateľ) správa k Vám alebo členom Vašej rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Ak však vlastnícke právo Vášho priateľa bolo nadobudnuté kúpnou zmluvou, v tomto prípade sa nedá nič robiť.

Keďže ste s priateľom podieloví spoluvlastníci, pripadá do úvahy zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, a to buď dohodou alebo súdom. Buď môžete priateľa vyplatiť, alebo dom predať, čo bude vzhľadom na vecné bremeno doživotného užívania Vášho otca ťažké.

V prípade záujmu a potreby právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz