Ako docieliť, aby ma brat vyplatil z rodičovského domu?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

sme štyria súrodenci, rodičia nám zomreli. Dom aj s veľkým pozemkom je napísaný na nás. Brat sa minulý rok oženil a zostal v dome žiť. Na vyplatenie nemá, odísť nechce. Ostatní súrodenci mlčia.

Mám vôbec nejakú možnosť v tomto prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vášho dotazu predpokladám, že nehnuteľnosť máte v podielovom spoluvlastníctve, kde všetky podiely sú rovnaké.

V zmysle § 142 Občianskeho zákoníku: "(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov."

Pripadá do úvahy brata a ostatných spoluvlastníkov písomne vyzvať a navrhnúť zrušenie a vyporiadanie Vášho podielu. Dohoda je v takomto prípade výhodnejšia a lacnejšia ako súd. Ak však k dohode nedôjde, môžete podať návrh na súd a žiadať zrušenie podielového spoluvlastníctva a napr. vyplatenie Vášho podielu alebo prikázanie nehnuteľnosti do Vašeho výlučného vlastníctva s povinnosťou vyplatiť ostatných spoluvlastníkov.

V prípade právneho poradenstva alebo zastúpenia na súde som Vám k dispozícii.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz