Brat je spolumajiteľ domu, ale neprispieva na údržbu. Ako sa môžeme právne chrániť?

Zodpovedané
6. mar 2023

Dobrý deň,

bývam v dome, ktorý je napísaný na brata 1/2. Manžel má 1/4 a ja tiež 1/4. Brat sa odsťahoval, neprispieva na údržbu domu. Len platí daň. My sme prerábali podlahy, dvere. Chceme meniť plech na streche, lebo tečie. Pýtali sme sa brata, že či prispeje na plech. Povedal, že neprispeje. Manžel to teraz nechce robiť, lebo sa bojí, že keby náhodou brat umrel, dedila by jeho manželka, s ktorou sa oženil. Teda tá, ku ktorej sa nasťahoval.

Dá sa nejako právne zapísať, že my do domu dávame peniaze a on neprispieva?

Ďakujem

Dobrý deň,

za štandardných okolností by sa každý zo spoluvlastníkov mal na nákladoch na nehnuteľnosť podieľať v pomere, v akom danú nehnuteľnosť vlastní, resp. užíva. T. j. Váš brat by v ideálnom prípade mal znášať 1/2 nákladov.

Ak väčšinu nákladov uhrádzate vy, tak v konečnom dôsledku zhodnocujete aj majetok Vášho brata.

Ak Váš brat zomrie, dostanú jeho podiel na dome bratovi dedičia - manželka a bratove deti alebo manželka a bratovi rodičia. Ak nikto z bratových rodičov už nežije, dedila by len jeho manželka.

Odporúčala by som Vám, aby ste s bratom uzavreli zmluvu, ktorá presne definuje, kto, koľko a kedy do domu investoval, aby ste mali k dispozícii dôkazy, keď raz dôjde k vyporiadaniu podielového spoluvlastníctva. Ak s Vami brat odmietne takú zmluvu uzavrieť, odkladajte si doklady zo všetkých rekonštrukcií ako aj komunikáciu, ktorá preukáže, že brat odmieta do domu investovať.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk