Čo hrozí, ak nepodám žiadosť o zverenie do starostlivosti?

Zodpovedané
14. júl 2022

Dobrý deň,

mám trojročného syna, o ktorého sa otec vôbec nezaujíma a ani na neho neprispieva. Žil s nami v spoločnej domácnosti len tri mesiace po narodení syna. Zosobášení sme neboli, syn má moje priezvisko, otec je uvedený v rodnom liste. Odkedy sa syn narodil, zvažujem či podať žiadosť o zverenie do starostlivosti.

Dôvod, pre ktorý som žiadosť ešte nepodala je, že súd automaticky bude riešiť aj určenie výživného. Obávam sa rozporov a súdnych ťahaníc s otcom dieťaťa. Neverím, že peniaze bude posielať. Rovnako sa obávam, že v snahe vyhnúť sa alimentom, podá žiadosť o striedavú starostlivosť, čím sa mi už v minulosti vyhrážal. Viem, je tu argument, že sa o dieťa nezaujímal tri roky, a preto mu súd striedavú starostlivosť neschváli.

No čo ak to spraví po nejakom čase vzorného platenia alimentov?

Je nevypočítateľný a naozaj sa dá od neho čakať všeličo.

Odhliadnuc od financií, čo všetko riskujem, ak žiadosť o zverenie do starostlivosti nepodám?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko ako píšete, že sa otec o syna vôbec nezaujíma a ani na neho neprispieva, nie je možné, aby súd schválil striedavú starostlivosť i v prípade, že by začal výživné riadne platiť.

Okrem toho, že syn nedostáva výživné a nemáte žiadne právne donucovacie prostriedky, aby otec dieťaťa výživné platil, tak v prípade, že nemáte dieťa vo výlučnej starostlivosti riskujete komplikácie napr. pri zápise do škôlky, školy, kde je potrebný súhlas otca. Ďalej si otec môže syna vziať v podstate kedykoľvek, nakoľko nemáte rozsudok, že je dieťa zverené Vám a že má upravený styk s otcom.

Doporučujem Vám podať návrh na zverenie dieťaťa do Vašej starostlivosti čo najskôr.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo právneho zastúpenia sa na mňa kľudne obráťte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz