Dá sa súdnym rozhodnutím upraviť styk s maloletým dieťaťom po rozchode rodičov aj ako povinnosť druhého rodiča?

Zodpovedané
12. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti úpravy styku.

Dá sa súdnym rozhodnutím upraviť styk s maloletým dieťaťom po rozchode rodičov (nie manželov) aj ako povinnosť druhého rodiča?

Teda toho, ktorému dieťa nebude zverené do plnej osobnej starostlivosti. Pokiaľ mi je známe, súd obvykle obmedzí právo styku druhého rodiča na konkrétne dní.

Môže súd rozhodnúť aj opačne, tzn. že stanoví povinnosť druhému rodičovi (ktorý nemá dieťa zverené do starostlivosti), že musí sa starať o dieťa konkrétny počet dní?

Napr. 10 dní bežný mesiac, resp. 15 dní počas letných mesiacov. To už je polovica mesiaca, teda kvázi na úrovni striedavky.

Zdôrazňujem, že dieťa bude zverené do starostlivosti jedného rodiča a druhý rodič platí riadne bežne výživné na úrovni 20% čistého platu a má záujem sa stretávať s dieťaťom.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nie je to možné. Stretávanie s dieťaťom nie je povinnosť, ale právo na rozdiel od výživného, ktoré je zákonná povinnosť.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz