Ex mi vracia syna v zlom psychickom stave. Ako sa môžem brániť?

Zodpovedané
13. júl 2023

Dobrý deň,

s bývalým priateľom mám 3-ročného syna a máme podaný návrh na o zverenie do opatery a určenie alimentov. Odišla som od neho, lebo ma dlho psychicky týral a vyústilo to až do fyzického napadnutia, ktoré som nahlásila na políciu. Syna si berie vtedy, keď chce. Nebránim mu. Niekedy si ho zoberie na pár hodín a vracia mi ho v zlom psychickom stave. Syn plače, že nechce ísť za maminkou. Vraj sa ma bojí. On si to všetko natáča na mobil, aby mal dôkaz na súde, že nechce ísť malý so mnou. Keď mu ho odovzdávam, tak je synček v dobrej nálade, smeje sa.

Bojím sa o jeho psychické zdravie. Jemu nejde o syna. Ide mu o to, aby urobil zle mne. On ho chce len do svojej starostlivosti.

Ako sa môžem brániť a čo mi odporúčate?

Je možné zamedziť styk s otcom?

Ďakujem

Dobrý deň,

styk s otcom zamedziť môžete len v prípade, že o tom rozhodne súd.

Podľa ustanovenia § 25 ods. 3 zákona o rodine platí, že: "Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom, alebo zakáže styk maloletého dieťaťa s rodičom, ak nie je možné zabezpečiť záujem maloletého dieťaťa obmedzením styku maloletého dieťaťa s rodičom.“

Musela by ste preukázať na súde, že otec manipuluje so synom. Viem si to predstaviť na základe napr. znaleckého posudku z odboru psychológie/psychiatria.

Uvedené môžete riešiť aj napríklad cez kolízneho opatrovníka, ktorý bol Vášmu synovi v rámci súdneho konania pridelený. Túto skutočnosť mu oznámte a trvajte na tom, aby si kolízny opatrovník o tomto oznámení urobil zápis a prípadne vec prešetril.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz