Je možné zverenie detičiek do starostlivosti matky, ak s ich otcom žijeme v spoločnej domácnosti a nie sme zosobášení?

Zodpovedané
24. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zverenia deti.

Je možné zverenie detičiek do starostlivosti matky, ak s ich otcom žijeme v spoločnej domácnosti a nie sme zosobášení?

Pýtam sa preto, lebo neviem ako dlho ešte budeme žiť spoločne a rada by som to mala ošetrené.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to možné. Uvedené ustanovuje priamo zákon, a to v § 36 zákona o rodine: "Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti."

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz