Koľko by mal otec prispievať matke na domácnosť?

Zodpovedané
1. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výživného.

Koľko v % by mal otec deti prispievať matke - jeho manželke, ktorá je na rodičovskej dovolenke po spoločnej dohode do 3 rokov mladšieho dieťaťa?

Koľko by mal prispievať na chod domácnosti pri príjme 10 tisíc na rok?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade si dovolím upozorniť, že v manželstve platí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a teda aj výplata Vášho manžela aj Váš príjem sú spoločné.

V prípade, že manžel neprispieva na spoločnú domácnosť a na deti žiadnou sumou je na mieste po ňom požadovať výživné.

Percentuálne sa výška výživného nedá určiť, nakoľko každý prípad je individuálny a každé dieťa ma iné potreby.

Skúste osloviť mediátora vo svojom okolí, ktorý Vám dokáže pomocť túto situáciu riešiť. Z mojich skúseností ide veľakrát o nedostatočnú komunikáciu vo financovaní a nákladoch domácnosti. Je možné uzatvoriť dohodu, kde sa spoločne dohodnete, ako Vaše financovanie domácnosti bude fungovať.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk