Je šanca znížiť výživné na 21-ročnú dcéru, keď je otec na čiastočnom invalidnom dôchodku a robí za minimálnu mzdu?

Zodpovedané
2. aug 2022

Dobrý deň,

manžel má z prvého manželstva 21-ročnú dcéru. Študuje na vysokej škole. Sľubovala, že pôjde na brigádu popri škole. Nešla. O otca záujem nemá, nechce sa s ním nijako kontaktovať. Súdom určené výživné nemal, ale majú napísaný papier na výživné, ktorý je overený notárom. Je tam suma 180€.

Manžel je na čiastočnom invalidnom dôchodku a pracuje za minimálnu mzdu. Máme hypotéku plus 2 spotrebné úvery. Spolu máme 9-mesačnú dcéru a ja som na rodičovskom príspevku. Veľmi nám pomáhajú moji rodičia, lebo manželova mzda, invalidný dôchodok a môj rodičovský príspevok by nám na mesiac nestačil.

Je nejaká šanca, že by súd súhlasil so znížením výživného na manželovu dcéru?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem Vaše konkrétne majetkové pomery, možnosti a schopnosti, takže Vám neviem presne určiť, či súd výživné zníži. Výživné však nemáte stanovené rozhodnutím súdu, ale len notárskou zápisnicou, takže de facto ho určené nemáte. Ak by ste aj začali platiť menej, dcéra Vás na exekúciu dať nemôže.

Doporučujem však podať návrh na určenie výživného na príslušný súd v mieste bydliska dcéry, ktorý Vám výživné stanoví. Váš manžel však musí byť pripravený na to, že sa bude súdiť s dcérou, čo samozrejme naštrbí rodinné vzťahy.

Váš manžel sa však môže s dcérou aj dohodnúť a uzavrieť dohodu o určení výživného, ktorú dá schváliť súdu. V takomto prípade je ideálne osloviť napr. mediátora, ktorý Vám s uzavretím dohody dokáže pomôcť a sprostredkovať kontakt s dcérou tak, aby sa nepoškodili rodinné vzťahy.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz