Ako postupovať, keď si chcem dať zveriť dieťa do osobnej starostlivosti?

Zodpovedané
2. apr 2022

Dobrý deň,

s priateľom máme dvojmesačného syna, na ktorého vôbec neprispieva. Pracuje v Nemecku. Tam som si mala žiadať prídavky a rodičovský príspevok na syna, no žiaľ priateľ robí na prieky.

Čo mám robiť?

Úrady žiadajú, aby mi potvrdil papier s tým, že tam pracuje, aby som si mohla uplatniť nárok na výššie dávky.
Chcem si syna zveriť do osobnej starostlivosti, keďže mu neverím. V spoločnej domácnosti žijeme len pár mesiacov, no nefunguje nám to. Chcem od neho odísť, je neskutočne výbušný, agresívny, vyhráža sa mi ublížením, manipuluje so mnou, mám z neho strach.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate, či je otec dieťaťa zapísaný v rodnom liste. Predpokladám, že áno. V tomto prípade, ak sa nedá s otcom dohodnúť, podajte návrh na súd, kde budete žiadať syna do Vašej výlučnej starostlivosti a určenie výživného. Súčasne môžete určit aj styk syna s otcom.

Čo sa týka potvrdenia ohľadne práce v Nemecku, okrem dohody si neviem predstaviť, že ako by ste ho po právnej stránke donútila k jeho podpisu. V prípade súdneho konania však otec bude musieť doložiť príjem, takže jediná cesta je následne získať zo súdneho spisu.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo zastúpenie ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz