S dieťaťom chcem odísť z Rakúska na Slovensko. Môže mi v tom manžel zabrániť?

Zodpovedané
15. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom žijem v Rakúsku a chcela by som sa s dieťaťom vrátiť na Slovensko.

Môže mi manžel zabrániť v odchode?

Dieťa je narodené na Slovensku a sme stále občania SR. Tu máme pobyt a dieťa školu. Dieťa je zároveň prihlásené v škole aj na Slovensku, kde by hneď nastúpilo.

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, aká je právna úprava únosu dieťaťa podľa rakúskeho práva, avšak podľa slovenského práva by sa jednalo o únos dieťaťa.

Na zmenu bydliska a školy potrebujete podľa slovenského práva súhlas manžela.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz