Ako sa zbaviť panického strachu z urologického zákroku?

Zodpovedané
18. feb 2021

Dobrý deň,

keď som mala asi 1 rok, tak som bola hospitalizovaná kvôli vážnemu zápalu močových ciest. Neviem, čo mi v nemocnici robili, nič si nepamätám. Dodnes mám však traumu.

Môj problém je, že sa mi v dospelosti začali robiť časté zápaly močových ciest. Antibiotiká nezaberali a urológ chcel urobiť cievkovanie a ster z močovej trubice. No na mňa vtedy chytá panika. Začnem sa triasť, kričať a nenechám sa vyšetriť. Nemôže sa ma tam dole ani dotknúť.

Stalo sa mi to už niekoľkokrát. Vystriedala som niekoľko urológov. Vždy, keď príde k tomuto vyšetreniu, tak zaživa ma nikto nedonúti to absolvovať. Môj zdravotný stav si vyžaduje tieto vyšetrenia, inak sa nevyliečim. V anestéze sa tieto vyšetrenia nerobia.

Dá sa tá trauma z detstva (ktorú si nepamätám) a panicky strach nejako odstrániť?

Keď áno, tak ako?

Podobne vystrájam aj na gynekológii, ale keďže ide o iný "otvor", dokážem to prežiť. S inými lekármi problém nemám.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by som určite odporúčal obrátiť sa na individuálneho psychoterapeuta. Vzhľadom na povahu Vášho problému ideálne zameraných špecificky na telo a traumu, prípadne pracujúcich hlavne s telom či zmenenými stavmi vedomia. (výcvik v Biosyntéze, EMDR, prípadne Gestalt, či iné)

V prípade potreby s užším výberom terapeuta či spôsobu práce ma kontaktujte na mail.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/