Ako sa vysporiadať s neverou v manželstve?

Zodpovedané
23. máj 2019

Dobrý deň,

krízu vo vzťahu, ktorá trvala dlhšie sme neriešili adekvátne a manžel to vyriešil po svojom. Prehĺbilo sa to tým, že sme robili na jednom pracovisku, len na opačné smeny kvôli deťom. Úplne mu preplo, zaľúbil za do o 20 rokov mladšej zadanej dievčiny. S tým, že bez hanby to priznal, len nepovedal od začiatku o koho ide, len toľko ze prepáč, skončil som s tebou.

Tušila som od začiatku, najprv popieral, no neskôr priznal. Bez hanby žil s nami a každý deň sa stretávali. Dievčina zadaná v dlhodobom vzťahu so starším mužom. Bol to úplne v tom čase iný človek, nie ten s ktorým som žila 15. rokov. Inak je to človek z veľkým srdcom, super otec. Len neskôr sme mali rozdielne názory na výchovu. Priznávam si veľký podiel viny na tom, nakoľko som bola zo všetkého nervózna, pretože celá domácnosť všetko bolo na mne. On trávil čas len na pc, v čom podporuje aj deti a pri telke.

Nikdy nebol tip pre kamarátov, vždy sme trávili čas spolu ako rodina, veľa sme chodili na výlety, bolo nám skvele. Inak boli len bežné hádky. Mali sme aj dlho pre trvajúci problém, čo sa týka sexu. Od začiatku nebol nejako na sex, vždy som bola iniciátor len ja. Neprejavoval mi nežnosti objatie ako by som potrebovala napriek tomu, že ja áno.

Inak sme si dlho rozumeli vo všetkom perfektne, až na to, že som si pripadala ako kamarátka. Počas toho ich vzťahu kedy ma zapieral doslova v robote, kupoval jej denne darčeky, ktoré sa nesnažil ani skrývať pred nami. Bol ku koncu až agresívny, keď som provokovala.

Ja som sa sama starala o deti, domácnosť a chodila do prace na tri zmeny, kým on behal za ňou a míňal ešte naše spoločné peniaze. Zašlo to tak ďaleko, že som musela súhlasiť z rozvodom napriek tomu, že som vedela, že nemajú žiadnu budúcnosť.

Menší syn veľmi trpel, plakal stále kvôli tomu. Napokon rozvod stiahol, dodnes neviem či z vlastného rozhodnutia, či kvôli tomu, že ho mladá nechcela.

Súhlasil s manželskou poradňou a dal sa preložiť na našu smenu. Ja ho stále milujem, on to vie a bol si toho vedomí. Sám mi to povedal, odpustila som mu. No pre mňa je to nočná mora.

Neviem zabudnúť ako hlboko ma ranil, sklamal. Citovo sa cítim stále ponížená, sklamaná, ubolená vo vnútri. Je to asi aj tým, že dotyčná nás strieda, takže ju mám denne na očiach. Navyše ma istým spôsobom štve, že my sme prežili doma peklo na zemi, kým ona chodí vždy vysmiata akoby nič.

Jej muž dodnes nič netuší. Od augusta to skončil s ňou, je to medzi nami fajn, naozaj sa, snaží. Môžem povedať, že konečne pomáha, robíme veci spolu. Aj ma prekvapí vždy niečím obyčajným. Ale... Je tam to ale.

Dokonca sa sex sa zlepšil v začiatkoch, aj keď tvrdil a prisahal, že s ňou nespával. Neverím mu. V žiadnom prípade ho nekontrolujem, ale všetko mi to pripomína. Dosť často som mu to vyčítala, niekedy to nevydržal a veľmi zúril. Viem, viem ze keď človek odpustí má nechať minulosť, minulosťou. Ale je to ťažké!

V sexe to už nie je zase ako bolo, vracia sa to do starých koľají. Tiež som bola vždy toho názoru, akoby mu to nechýbalo, alebo ho nepriťahujem.

Čo mi odporúčate a aký je Vás názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš vzťah prešiel dosť veľkou krízou aj spolu s neverou.

Tým, že vaša dôvera k manželovi bola naštrbená, určite bude trvať nejaký čas kým sa obnoví. Ako keby ste začínali vzťah odznovu.

Je tam však viacero vecí, na ktoré je dôležité sa vo vašom vzťahu aj vo vašom osobnom spracovaní problému zamerať a rozobrať veci do hĺbky.

Určite by som Vám odporučila vyhľadať odbornú pomoc, psychológa, poradcu a v procese poradenstva sa zamerať najskôr na spracovanie nevery- udalosti, ktorá bola pre vás traumatizujúca, odpustenie a následne na samotný vzťah, v ktorom si ujasniť vzájomné potreby, očakávania a túžby.
Môžete to skúsiť riešiť aj sama rozhovormi s manželom.

Obávam sa však, že v aktuálnej fáze vášho života a vzťahu by ste sa do toho samy zbytočne ešte viac zacyklili.

Prajem veľa energie a pochopenia

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com