Ako citlivo oznámiť manželke, že ju nemilujem a mám vzťah s inou?

Zodpovedané
5. sep 2023

Dobrý deň,

manželke chcem citlivo oznámiť, že ju už nemilujem. Chcem, aby jej to čo najmenej ublížilo. Mám ju rád, ale nemilujem ju. Nechcem jej už klamať. Je citlivá a ja mám strach, že ako znesie pravdu.

Pravdou je aj to, že milujem inú ženu, s ktorou som už 4 roky. Doma sa pretvarujem a robím, čo si manželka vynucuje, chce a čo očakáva. Plním si manželské povinnosti, lebo musím. Teda sa snažím, ale podľa mňa cíti, že nič z toho nerobím od srdca.

Ublížiť jej nechcem. Nechcem opustiť deti, chcem byť s nimi. Milujem inú ženu, ktorú nikdy neopustím. Aj keby k tomu došlo, že by som ju musel opustiť, tak zo srdca a hlavy mi ju nikto nevymaže a spomienky na krásne chvíľu ostanú navždy.

Ďakujem

Dobrý deň,

asi Vás sklamem, ale neviem Vám dať návod na to, ako citlivo oznámiť manželke, že už ju nemilujete. Akýkoľvek spôsob použijete, vždy ju to bude bolieť rovnako, pretože vždy to bude brať ako Vašu zradu a jej poníženie. Určite Vám vykričí koľko zbytočných rokov do Vás investovala a bude pátrať po príčine rozchodu. Keď zistí, že je to iná žena, samozrejme bude chcieť vedieť, ako dlho to trvá a kto to je. Túto informáciu potrebuje vedieť hlavne z dôvodu, či to pre Vás nie je chvíľková záležitosť. No a keď sa dozvie, ako dlho to trvá, bude to pre ňu veľká rana. Začne si automaticky premietať situácie, ktoré ste zažili, spolu strávené sviatky, oslavy, výročia a vždy bude otázka rovnaká. Mal už vtedy inú?

Štyri roky utajovania je skutočne dosť. Tesne predtým ako Vám napadne utajiť pred ňou ako dlho máte iný vzťah Vás chcem upozorniť, že aj tak sa to jedného dňa dozvie a pre ženu je dosť ponižujúce, keď jej to oznamujú iní ľudia. Preto všetko, čo potrebuje vedieť jej oznámte radšej vy.

Tým, že zverejníte vzťah s inou ženou okamžite znížite ekonomickú situáciu pôvodnej rodiny. Predpokladám, že Váš plat išiel práve do tejto rodiny. Uvedomte si, že už nepôjde. Je mi jasné, že sa o deti postaráte, teda čo sa týka financií. Nikdy to však už nebude 100 % toho, čo zarobíte, takže postupne to aj tak ostane na pleciach ženy. A samozrejme máme tu novú partnerku. Aj ona bude mať svoje nároky a zrejme nebude súhlasiť, aby ste prevažnú časť svojich zárobkov dávali na pôvodnú rodinu.

Musíte tiež počítať s tým, že Vaša manželka sa len tak ľahko nevzdá. Možno začne o Vás bojovať, možno navštívi Vašu priateľku. Určite bude informovať Vašu rodinu a bude od nej očakávať pomoc a podporu. A v takýchto prípadoch ju často aj dostane.

Čokoľvek sa bude diať zo strany manželky, skúste to pochopiť. Ona túto situáciu nespôsobila, ale zrejme bude najviac potrestaná. Vy ste si plnil všetky aj tie manželské povinnosti, takže nemohla tušiť, že už o ňu nemáte záujem. Aj keď si myslíte, že áno.

Vaše posledné vety ma presvedčili, že ani sám neviete, že čo chcete. Nechcete ublížiť súčasnej manželke, chcete byť s deťmi, ale aj s priateľkou, ale keď to nevyjde, tak na ňu nikdy nezabudnete. Takto sa nevyjadruje chlap, ktorý je presvedčený, že to takto chce a neuhne ani o milimeter.

Preto Vám doporučujem pred spustením celej situácie návštevu terapeuta. A to hlavne kvôli tomu, aby ste si ujasnili a pouvažovali ako ďalej.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online