Ako fungovať vo vzťahu, keď manžel nechce komunikovať?

Zodpovedané
4. apr 2023

Dobrý deň,

sme manželia 15 rokov, máme 2 deti. Cítim ako sa mi manžel vzdiaľuje. Niekedy je náš vzťah v poriadku, inokedy je to na nevydržanie. Začne mi nadávať a je ako zmyslov zbavený.

Keď som sa naposledy vrátila domov s deťmi od rodičov, zamkol dvere a nechcel ma pustiť dnu.

Už som mu navrhla aj poradňu. Povedal mi, že keď mám problém, tak tam môžem ísť sama. Nemá záujem situáciu riešiť. Mňa trápi, že tým trpí naše 9-ročné a 15-ročné dieťa. Manžel má 48 rokov, ja 35. Iný vzťah určite nemá.

Čo mám robiť?

Ako sa správať, keď je komunikácia s ním tak veľmi ťažká?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade mám pocit, že už nie je nutné hrať s manželom rôzne hry a očakávať, že sa zapojí a Váš vzťah sa zrazu zlepší. Tu je asi najlepšia seriózna debata, čo si predstavujete ďalej a ako to všetko nastaviť.

V tomto prípade by bolo možno vhodné osloviť mediátora. Ten má potrebný výcvik a aj prax na to, aby zvládol rôzne typy klientov. Ten by medzi Vami mohol stanoviť dohodu, ktorú by dodržiavali obaja. Ak však máte takého partnera, že nikdy netušíte s akou aktuálnou náladou príde, tak je to vopred prehraný boj. Taký človek má problém sám so sebou, vôbec nemá záujem riešiť akékoľvek dohody.

Nebudeme analyzovať, prečo je taký náladový. V prvom rade aj tak nič nezistíme a všetko by boli len naše predpoklady. Problém je to, že on je problém a s ním sa nedá pohnúť. Do poradne nie, komunikovať nie. Čo s ním? Asi Vám zatiaľ veľa možností neponúknem. Ak totiž sám nechce, nepohneme s ním.

Napriek tomu to nevzdávajte. Skúste osloviť terapeuta. Na základe jeho otázok a Vašich odpovedí by vedel odhadnúť povahu a osobnosť manžela a poradiť Vám, ako sa máte správať, ako komunikovať. Na základe jedného zážitku to veľmi nejde.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online