Ako nebyť sarkastická?

Zodpovedané
18. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 10 rokov. Máme deti, dom, zvieratká. Taká bežná rodinka. Brali sme sa, keď sme mali 20 a spolu sme si všetko budovali. Sme rozličné povahy. Ja som dobrodružná a extrovertná. Manžel by najradšej len sedel doma pred TV a väčšinu času nesúhlasí s ničím, čo chcem podniknúť. Ak ho už aj nejako prehovorím na výlet, tak celý čas len frfle a nadáva.

Keďže sme spolu prakticky aj dospievali, bola medzi nami rôzna forma komunikácie. Istý čas sme sa urážali. Bolo to vtipné, ale nejako sme sa na tom zasekli. Veľmi u nás viazne komunikácia. Nevieme sa rozprávať normálne bez urážok a výčitiek.

Ako znova začať?

Ešte ma trápi jedna vec. Manžel nie je alkoholik, vypije si naozaj len príležitostne. Problém je, že ak začne, tak to nevie stopnúť v bode kedy je dosť. Opije sa a začne byť agresívny. Naposledy pred deťmi vykrikoval, vulgarizmy a vety, že nemá sexuálny život.

Je to forma alkoholizmu, alebo tam môže byť schovaná porucha osobnosti?

Raz sa pod vplyvom alkoholu pokúsil o samovraždu. Po incidente bol na 1 stretnutie u psychologičky, kde sa žiaden problém nepotvrdil. Jeho otec mal diagnostikované ťažké depresie.

Môže to byť zdedené a vplyvom alkoholu sa prejaviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

iné to bolo, keď ste boli mladí a iné je to teraz. Rozprávať sa nadávkami a urážaním, to už nepatrí k tomu, ako by ste sa mali správať. Máte deti, aký príklad im poskytujete? Deti sa často učia pozorovaním a napodobňovaním. To, čo vidia doma, to sa naučia, lebo to robia ich rodičia. Naozaj chcete, aby sa deti medzi sebou alebo aj v styku s inými deťmi s nimi bavili tak, že ich budú urážať?

Preto je najvyšší čas prestať s takouto komunikáciou. Porozprávajte sa, určte si termín /najlepšie dnes/, kedy urobíte za týmto správaním hrubú čiaru. Zo začiatku to bude ťažké, aj sa Vám sem tam objaví slovo, ktoré máte z minulosti, to je v poriadku. Uvedomte si ho a pošlite ho preč. Postupne cvikom sa do toho dostanete. Môžete si, aby to bolo zábavné vymyslieť súťaž, alebo tresty, keby ste mali tendenciu vrátiť sa k pôvodnej komunikácii. Veď aj tú ste zaviedli preto, lebo ste sa pri tom dobre bavili. Zdá sa, že ste hraví a máte radi zábavu a prekáranie, tak to využite.

Ďalej sa pýtate, že keď sa manžel opije a je agresívny, či je to forma alkoholizmu alebo porucha osobnosti. Keďže ste písali, že sa opije len občas, nepovažovala by som to za alkoholizmus, ani poruchu osobnosti. Alkohol odstraňuje zábrany a kontrolu nad sebou. Teda máte pred sebou svojho manžela aj s jeho povahovými vlastnosťami, keď sa nekontroluje. Preto by sa mal snažiť vyhýbať sa situáciám, kde je s kontrolou problém.

Spomínate aj to, že sa pod vplyvom alkoholu pokúsil o samovraždu a tiež, že bol u psychologičky a nič sa nepotvrdilo. Neviem síce čo sa malo potvrdiť, ale tento problém patrí do rúk psychiatra, nie psychológa. Takže ak by sa opakovala táto situácia, je nutné kontaktovať odborníka, ktorý má prehľad aj v prípadných psychických poruchách pacientov. Manžel môže mať aj v rodinnej anamnéze zatiaľ neodhalené problémy. Môže, ale nemusí.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online