Ako pomôcť zvládať manželovi depresívne pocity počas lockdownu?

Zodpovedané
4. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom manželovej (zrejme) depresie. Vidím, že to neprospieva ani nášmu vzťahu, ale predovšetkým sa bojím o neho.

Manžel prišiel o prácu kvôli Covidu minimálne na nejaký čas. Pre neho bola práca vždy top priorita, proste vysnívaný job, ktorému venoval svoj čas. Nechcem konkretizovať, ale ide o dosť špecifickú prácu. Sama viem, že by mu pomohlo zamestnať sa niečím iným aspoň na zabitie času, ale chápem aj jeho. Nechce ísť ako keby o obrovský krok späť v profesnom živote. Je teda viac - menej iba doma.

Problém, s ktorým si neviem rady je to, že momentálne máva často dni, kedy je depresívny, má zlú náladu. Hovorí, že vôbec neverí, že sa situácia niekedy ešte zmení, že takto žiť nechce a že to nemá žiadny zmysel. Máva však aj dobré dni, ktorých je stále väčšina. Preto by som ho nerada nejako sama diagnostikovala, neviem či naozaj ide o depresiu. Ale v tie horšie dni sa o neho bojím a neviem ako mu pomôcť.

Financie nám nechýbajú, môže byť pokojne nejaký čas doma, ale viem že ho to aj tak trápi a hlavne teda mu asi chýba nejaká zmysluplná aktivita.
Ku psychológovi ísť odmieta.

Napadá vám nejaká cesta ako mu pomôcť?

Neviem ako mu dodať nádej, že všetko sa raz vyrieši, že sa to jednoducho musí zlepšiť, aj keď tomu on neverí a nevidí žiadne východisko.
V teórii mi je jasné, že by potreboval minimálne nejaké pravidelné hobby na vyplnenie času, no cez lockdown je aj to trochu komplikované. Naozaj už neviem ako ďalej, trápi sa on, trápim sa aj ja keď viem ako ho to celé zmenilo a bojím sa že to bude ešte horšie.

Ďakujem

Dobrý deň,

pandemická situácia zmenila život nám všetkým a pre mnoho ľudí je náročná. Niekedy to jediné a najdôležitejšie, čo môžeme urobiť je so svojím blízkym naozaj byť aj v ťažkých chvíľach a pocitoch.

Keďže Váš muž stratil prácu a tým veľkú časť zmyslu života je prirodzené, že sa prepadá do depresie podobných stavov. Avšak z dlhodobého hľadiska je dôležité mať aktívny prístup k riešeniu problému.

Pre neho bude dôležité nájsť iné spôsoby ako vytvárať a nachádzať iný zmysel... je to možno moment si uvedomiť aj iné hodnoty ako "vysnená práca". Hovoríte o hobby, ale môže to byť aj práca pre rodinu, starostlivosť o blízkych, podpora susedov, či širšej komunity.

To, že nemôžeme zmeniť pandemickú a politickú situáciu neznamená, že nemôžeme zmeniť svoj život a svoje okolie. Je dôležité sa zamerať na to čo nás obklopuje.

A keď nechce ísť na terapiu, skúste vy doma experimentovať, arteterapia, hudba, tanec či nejaký iný živý pohyb dokážu niekedy skvele nakopnúť ozdravný proces.
Samozrejme, keď človek nechce na sebe pracovať a zmeniť nešťastie na príležitosť, nedá sa s tým nič robiť.

Nezabúdajte na seba a skúste si vy udržať a vytvárať pozitívny náhľad na svet a náladu. Nespadnite do toho spolu s ním, a ak nebude mať záujem, zamerajte sa hlavne na svoju duševnú pohodu.

Situácia sa zmení, a verme, že k lepšiemu.

Držím palce,

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/