Ako začať manželovi opäť dôverovať?

Zodpovedané
16. feb 2023

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 13 rokov, máme dve deti. Pred 1,5 rokom sa pripravoval na prácu, za ktorou chodieval na týždňovky alebo na dva týždne. Vzhľadom na obdobie covidu bol zavretý na ubytovni a nemohol odtiaľ odísť.

Našla som mu v mobile, že si cez sociálne siete písal s inou ženou. Okrem iného aj to, že ju ľúbi. Vysvetlil to tak, že mu tam bolo dlho za nami. Vraj bol zatvorený na jednej ubytovni a ona tam bola jediná "normálna", s ktorou sa dalo komunikovať. Keď som mu na tie správy prišla, tak už do práce išiel len raz alebo dvakrát, aj to len na pár dní. Odvtedy má prácu inde. Povedal, že to ukončil. Vraj to boli len slová, ľutuje to a nevie vrátiť čas. Mne lásku dokazuje dotykmi a tým, že je s nami.

Ostali sme spolu, len ja sa cez to neviem preniesť. Keď niekam, keď mu zapípa telefón, tak hneď mi napadnú myšlienky, že má inú, že ma podvádza. On tvrdí, že nie. Vraj má už iba nás, že tú istú chybu neurobí. Vraj si vie prehodnotiť situáciu a život.

Ako sa s tým vysporiadať?

Ako sa nad to povzniesť a začať manželovi opäť dôverovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade Vám rozumie každá žena, ktorá už zažila situáciu nevery a musela sa s ňou vysporiadať sama. Presne tak - každé pípnutie sms, každé zvonenie a vlastne akákoľvek dlhšia chvíľa, ktorú venuje Váš manžel mobilu u Vás vyvoláva otázky, či na druhej strane nie je iná žena.

Ukáže mobil a má tam mužské meno? Pre istotu neverím, lebo čo ak je pod mužským menom uložená žena? Čo keď mu zvoní telefón a on ide do inej izby? A čo keď si dal na telefón nové heslá?
Sľúbil, že sa to stalo síce prvý a aj poslednýkrát. **Čo ak majú pravdu všetci tí, ktorí tvrdia, že keď to urobil raz, tak to urobí opäť? Ako mu veriť? Muži až taký problém nemajú.

Tým, že ženám povedia o nevere, priznajú si chybu a sľúbia lásku až za hrob sa vlastne zbavili bremena. Neuvedomujú si, že ho len prehodili na svoju ženu. Pretože na nej je teraz, aby to všetko spracovala, premyslela si čo ďalej, rozhodla a aj vykonala to, čo je nutné. A samozrejme brala do úvahy aj svoje potreby a hlavne potreby detí. Funkčná rodina nespočíva len v tom, že manželia budú fungovať len ako rodičia. Mali by fungovať aj ako partneri. A to býva niekedy problém. Len tak urobiť hrubú čiaru a začať odznova s tým, že už nikdy nebudete jeho poklesok vyťahovať na svetlo, to chce obrovskú silu.

Minule som spomínala párovú terapiu a dnes by som Vám chcela dať ďalšiu možnosť. Je to pre páry, ktoré sú už celkom dobre fungujú aj po nevere, ale stále tam chýba niečo, čo by mali ako potvrdenie o tom, že to berú obaja vážne. Rozhodne je to iná úroveň ako párová terapia, ale zároveň to je párová terapia. Volá sa mediácia. Určite ste vedeli, že mediáciou sa snažíme napríklad dohodnúť ešte pred súdnym sporom, ale rieši aj neveru? Ako? Mediátor vám nastaví pravidlá a zároveň s vami môže vytvoriť dohodu, ktorú potom obaja podpíšete. A tak budete mať čierne na bielom, že sa to už nebude opakovať. Čo vy na to, brali by ste takúto možnosť?

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online