Ako zvládať život po manželovej nevere?

Zodpovedané
20. mar 2023

Dobrý deň,

manžel mal milenku. On tvrdí, že to nič neznamenalo a kiežby to vedel zmeniť. Vraj to bolo len o písaní a dvakrát sa stretli na rýchlej káve. Ja som našla komunikáciu ako ju ľúbi, aj ona jeho. Oslovovali sa láska, miláčik. Čiže jeho verzii som nikdy neuverila.

Prešiel rok, mňa to stále bolí. Neviem sa cez to preniesť. Bol môj najlepší priateľ, kamarát, manžel, milenec. Bol osoba, ktorá mi bola v mojom živote najbližšia.

Nás vzťah začal krásne. Boli sme priatelia, rozumeli sme si. A zrazu sme spolu bývali, vzali sa. Sme spolu 10 rokov. Mňa však toto veľmi zmenilo. Zosmutnela som a neviem sa z toho dostať.

Deti všetko vnímajú a cítia. S manželom je to raz dobre a raz veľmi zlé. Keď je zlé, najviac zabolí, že sama si za to môžem, že mal niekoho. Ale o dve hodiny mi povie, že to povedal v hneve a zlosti. Mňa to však veľmi raní a nikde sa neposúvame. Na chvíľku sa zmenil prístupom ku mne.

Život ide ďalej. Je to skvelý otec, o rodinu sa postará, nemáme existenčné problémy. Len ja mám vždy pocit, že nie som mu dosť dobrá. Veľmi ma to mrzí.

Skôr mám pocit, že sama si za všetko môžem. Veľmi rada by som chcela nabrať silu a byť usmievavá ako kedysi. Vždy som bola názoru, všetko sa dá. Zistila som však, že keď to človek “prežije” ozaj na vlastnej koži, je to celkom iné.

Ako žiť po manželovej nevere?

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Je prirodzené, že nevera bolí. Klamal Vám nie len manžel, ale aj najbližší človek. Slová, ktoré použil v správach sú však príliš silné a osobné. Je úplne normálne, že mu neveríte. Je však na ňom, aby ste mu začali opäť dôverovať. On to spôsobil, on to musí aj napraviť. Zdá sa, že zatiaľ neurobil nič také, aby Vám dôveru vrátil, alebo aby potvrdil, že ste pre neho jediná. Určite však aj vy chápete, že smútok a hnev partnerky sa určitý čas zvláda, ale dlhodobo nie. Preto by bolo fajn, keby ste na tento problém neostali sama. Je to už rok, ale vy sa trápite stále rovnako, ak nie viac. Keďže to sama zrejme nespracujete, nájdite si terapeuta, alebo terapeutku a požiadajte ich o pomoc. Túto tému si musíte odžiť, spracovať a uzavrieť a to navždy. Inak Vás to bude ovplyvňovať stále. Verte tomu, dá sa to. Ak máte svojho partnera rada, tak to stojí za námahu.

Tému nevery sme už v poradni mali, tak Vám posielam link na túto odpoveď:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/vztahov...

Zároveň mám však pocit, že by ste mali zvýšiť u manžela svoju cenu.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/vztahov...

Skúste pozbierať všetky sily a zabojovať o Váš vzťah, nahraďte smútok úsmevom. Určite bude zo začiatku kŕčovitý, ale to sa zmení. Verte tomu aj vy, lebo ja som o tom presvedčená.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online