Je šanca, že mu ešte budem niekedy dôverovať?

Zodpovedané
1. apr 2023

Dobrý deň,

práve som čítala Vašu odpoveď na otázku týkajúcu sa nevery. Napíšem Vám aj môj príbeh.

Ešte v čase, keď sme boli zasnúbení, tak ma partner podviedol formou vypisovania si s kolegyňou. Sľúbil, že to už nespraví. Spravil to zase s tou istou. Rozišiel sa so mnou na deň. Potom sa vrátil, že spravil chybu. Nedávno sa však priznal, že to spravil preto, lebo ho kolegyňa odmietla. Odpustila som mu. Veľmi som ho ľúbila, vzali sme sa.

V manželstve som mu jeho prešľap nevedela zabudnúť, ale mali sme okrem horších aj pekné chvíle, i keď veľakrát pri mne nestál, keď som ho potrebovala. Máme spolu 5-ročné a 2-ročné dieťa. Manžel mal minulý rok boreliózu, druhý stupeň. Ja som bola na všetko sama, lebo on stále spal a iba sa na všetko sťažoval. Starala som sa o neho, o dom, deti, domácnosť a psa.

Bola som z toho frustrovaná, zlá aj na muža. Nemal vo mne podporu, akú potreboval a ochladla som k nemu. A takto sa niesol celý rok.

Namiesto hľadania riešenia v našom vzťahu si manžel začal vypisovať s inou kolegyňou -mladou, pojašenou. Od októbra si písali, v decembri sa s ňou aj vyspal, kým som ostala s deťmi u našich v smútku, lebo zomrela moja starká. Dozvedela som sa o všetkom až počas Vianoc u našich. Tam sa priznal ku všetkému, ako si bol párkrát s ňou sadnúť namiesto toho, aby bol v práci, ako jej kúpil darčeky...

Keď sme sa rozprávali a pýtala som sa ho, že čo ďalej, tak mi hovoril, že on na ňu nevie prestať myslieť, že sa potrebuje pozbierať. Pohádali sme sa, dala som mu rozvodové papiere. On ich podpísal, ja ešte nie. Mohol ich kľudne roztrhať, ale podpísal ich a hodil to na mňa, že v konečnom dôsledku za všetko môžem ja.

V nevraživom duchu sa niesli celé dva mesiace, keď som odišla s deťmi k rodičom, odsťahovala som sa úplne. Správal sa ku mne hrubo. Po celý čas bol deti pozrieť len dvakrát, aj to až ku koncu druhého mesiaca. Osočoval ma pred všetkými, milenku si aj s partiou doviedol až do domu. Napriek tomu som za ním išla a pokúsila sa o záchranu, ale odmietol ma.

Po ťažkých týždňoch som si začala žiť svoj život v ďalekom okrese. Začala som plánovať, čo bude s nami ďalej. A zrazu sme mu začali chýbať. Ozval sa, že nás chce naspäť, že to spolu dáme a je ochotný zúčastniť sa aj manželskej poradne.

Ja sa do toho domu už nedokážem vrátiť. Bola tam ona, videla som videá, na ktorých sa otŕčala, fotila. Muž bol medzitým aj na dovolenke. Jej doniesol šperk, deťom len po kuse oblečenia. Tvrdí však, že veľmi všetko ľutuje a chce všetko zachrániť. Ja neviem už ani čo chcem. Náš vzťah teda nikdy nebol idylický, ale v podvedomí som sa ho nikdy nevedela vzdať. Tento rok to malo byť 10 rokov, čo sme spolu a 6 rokov ako sme manželia. Máme podaný návrh rozvod a ja neviem, čo mám robiť a ani ako sa mám cítiť.

Je šanca, že mu ešte budem niekedy dôverovať?

Kde je záruka, že ma viackrát nepodvedie, že sa naozaj zmení a bude lepší partner a otec?

Ďakujem

Dobrý deň,

na Vašom prípade sa dá ukážkovo vidieť správanie mužov. Napriek tomu, že ste boli odsťahovaná, ale kontaktovali ste ho a snažila sa zachrániť vzťah. Bol hrubý a arogantný, jednoducho frajer, ktorý Vás nepotrebuje. Akonáhle ste sa však vnútorne zmierila s tým, že sa rozvediete, tak začal bojovať. Ako keby muži mali v sebe radar, ktorý im ukáže, kedy je už dosť a začnú bojovať o partnerku. Najčastejšie v čase, keď už o to dotyčné nestoja. Plánujete si nový život a zrazu stojí pred Vami a chce novú šancu.

Nikto, ani ja Vám nezaručí, že keď do toho pôjdete, tak sa celá situácia nezopakuje. Ale na druhej strane Vám neviem zaručiť ani to, že sa z neho nestane skvelý manžel a skvelý otec. Určite v tejto fáze, ktorú prežíva je presvedčený o tom, že to chce. Že chce Vás, deti a rodinu späť a nepochybovala by som o tom, že to nemyslí vážne. V tejto chvíli je jeho správanie úprimné. Ale či bude aj o pár mesiacov, prípadne rokov? Ťažko povedať.

Ste však momentálne v pozícii, že si môžete klásť podmienky a on sa bude maximálne snažiť, aby ich splnil. Využite to na maximum.

Chce ísť do poradne? Choďte. Je dobré sledovať ako sa správa, čo a ako hovorí. Maximálne využite svoju intuíciu, čo Vám bude našepkávať. Ak budete mať príjemné pocity, choďte do toho. Ale ak budú nepríjemné, pouvažujte, či to naozaj chcete. V správaní k nemu by ste v tomto čase mali byť ako kus ľadu. Nestačí prísť a sypať si popol na hlavu. Mal by Vám dokázať, že si Vás zaslúži a to činmi, nie prázdnymi rečami. Nevie? Tak nech niečo vymyslí. Kreativita mu iste nechýba, len ju doteraz využíval na písanie s inými.

Rozhodnite sa teda správne. Čo je správne, to ukáže až čas...

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online